W przyszłym tygodniu w Los Angeles ma się odbyć jego pierwszy pokaz. „Inside Llewyn Davis" to opowieść o muzycznej Ameryce lat 60. W roli głównej wystąpił Oscar Isaac, w filmie grają również John Goodman, Justin Timberlake i Carey Mulligan.

Akcja toczy się w Greenwich Village, w czasach, gdy karierę zaczynali Bob Dylan, Tom Paxton, Patrick Sky, Joni Mitchell. Scenariusz powstał na motywach wydanych w 2005 roku wspomnień Dave'a Van Ronka „The Mayor of Macdougal Street", opracowanych już po jego śmierci przez Elijaha Walda. Van Ronk był ważną postacią w Village, uprawiał muzykę bardzo różnorodną — śpiewał angielskie ballady, piosenki bluesowe, nowoorleański jazz, gospel. Zmarł w 2002 roku, w wieku 66 lat, w  Nowym Jorku. Jednak twórcy podkreślają, że interesowały ich głównie klimat i muzyka tamtego czasu,  losy piosenkarza zostały w filmie zmienione.

Coenowie nie zdążyli z „Inside Llewyn Davis" na tegoroczny sezon Oscarowy. Nie jest wykluczone, że międzynarodowa premiera filmu odbędzie się w maju, podczas festiwalu w Cannes.

Na podstawie „New York Times", „Variety"

Zobacz zwiastun filmu