Xi wzywa chińskich dyplomatów do stworzenia "żelaznej armii"

Przywódca Chin Xi Jinping wezwał chińskich ambasadorów do stworzenia "żelaznej armii dyplomatycznej" lojalnej wobec Partii Komunistycznej, ożywiając agresywną retorykę "Wilczego Wojownika" propagowaną przez niektórych dyplomatów jako oznakę coraz bardziej asertywnej polityki zagranicznej Chin.

Publikacja: 30.12.2023 07:31

Xi Jinping

Xi Jinping

Foto: AFP

- Odważcie się być dobrymi w walce i stańcie się obrońcami interesu narodowego. Konieczne jest... zdecydowane zabezpieczenie interesów suwerenności narodowej, bezpieczeństwa i rozwoju w postawie gotowości i zdecydowanej woli przeciwstawienia się silnym mocarstwom — powiedział Xi chińskim wysłannikom zagranicznym zebranym w Pekinie.

Jego słowa nawiązywały do bardziej zuchwałego, konfrontacyjnego języka przyjętego przez chińskich dyplomatów od 2020 roku, który w tym roku był mniej widoczny, ponieważ Chiny starały się przyciągnąć do kraju zagranicznych inwestorów.

Stosunki ze Stanami Zjednoczonymi uległy krótkotrwałej odwilży po spotkaniu Xi z prezydentem USA Joe Bidenem w listopadzie, ale Chiny są również obecnie zaangażowane w spory dyplomatyczne z Filipinami w sprawie spornej rafy na Morzu Południowochińskim, a także z Japonią w sprawie zrzutu skażonych nuklearnie ścieków z reaktora w Fukushimie.

Xi Jinping oczekuje zwiększenia przez Chiny swoich międzynarodowych wpływów

Xi wezwał również wysłanników do przestrzegania dyscypliny partyjnej, powtarzając słowo "surowy" siedem razy w corocznym przemówieniu.

- Konieczne jest postawienie zasad i dyscypliny na pierwszym miejscu, ścisłe zdyscyplinowanie się, wzięcie na siebie ścisłej odpowiedzialności... i stworzenie dyplomatycznej żelaznej armii, która jest lojalna wobec partii... odważy się i jest dobra w walce oraz przestrzega ścisłej dyscypliny - powiedział Xi.

Spostrzeżenia Xi pojawiają się w związku z ponowną presją dyscyplinarną wśród chińskiego korpusu dyplomatycznego po tym, jak poprzedni minister spraw zagranicznych Qin Gang został usunięty ze stanowiska w lipcu, po zaledwie siedmiu miesiącach pełnienia tej funkcji w związku z pogłoskami o romansie.

Dyplomacja
Iran poinformował USA o swoich planach dotyczących ataku na Izrael
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Dyplomacja
Unijny pakt migracyjny: Co dla Polski chce wywalczyć Donald Tusk?
Dyplomacja
USA: Donald Trump blokuje pomoc dla Ukrainy. Demokraci będą przed nim bronić spikera?
Dyplomacja
Były sekretarz stanu w administracji Trumpa zabrał głos ws. pomocy dla Ukrainy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Dyplomacja
Ambasador Izraela w Polsce zabrał głos po wizycie w MSZ. "Szczere przeprosiny"