Ługańska Republika Ludowa uznaje całe terytorium obwodu ługańskiego - w tym tę jego część, którą kontroluje ukraińska armia - za część swojego terytorium, co podkreślone jest m.in. w konstytucji republiki - zwrócił uwagę Dmitrij Chorosziłow, wiceprzewodniczący parlamentu separatystycznej republiki.

- W porządku prawnym naszych republik jest ustawa o granicach państwowych, która jasno stanowi, że terytorium Ługańskiej Republiki Ludowej to całe terytorium byłego obwodu ługańskiego. Musimy wezwać Ukrainę do wycofania dobrowolnie swoich oddziałów (z tego terytorium - red.) - oświadczył Chorosziłow.

Czytaj więcej

Kwaśniewski: Zachód powinien przyjąć Ukrainę do NATO. Teraz

- Jeśli to się nie stanie sądzę, że podjęta zostanie decyzja, która pozwoli ustanowić pokój i przywrócić naszą integralność terytorialną na całym terytorium Ługańskiej Republiki Ludowej - dodał.

Parlament Ługańskiej Republiki Ludowej jednogłośnie ratyfikował we wtorek traktat o przyjaźni, współpracy i pomocy wzajemnej pomiędzy republiką a Rosją.

Musimy wezwać Ukrainę do wycofania dobrowolnie swoich oddziałów

Dmitrij Chorosziłow, wiceprzewodniczący parlamentu separatystycznej republiki

Tymczasem Eduard Basurin, przedstawiciel milicji ludowej Donieckiej Republiki Ludowej oświadczył w telewizji Rossija 24, że Rosja może zapewnić bezpieczeństwo republik w Donbasie bez konieczności wprowadzania regularnych wojsk na ich terytorium.

Basurin zasugerował, że Rosja może zamknąć przestrzeń powietrzną nad republikami bez konieczności wprowadzania wojsk.