- Jestem przekonany, że przy dobrej woli i gotowości do kompromisu w każdej sytuacji można znaleźć wyjście do rozwiązań akceptowalnych dla obu stron. Kończy nam się czas. Zaczyna się odliczanie - powiedział Konstantin Gawriłow.

Rosyjski dyplomata uważa, że stawką jest zminimalizowanie wydatków wojskowych i rozwiązanie kwestii bezpieczeństwa, które nie są palące tylko dla Rosji, ale także dla wszystkich narodów w Eurazji i obszarze euroatlantyckim - przekazała agencja TASS.

Gawriłow podkreślił, że działania NATO wyrządziły ogromne szkody autorytetowi OBWE, która stała się zakładnikiem wąskiej strategii "kolektywnego Zachodu".

Czytaj więcej

Blinken w Kijowie: Ukraina musi przygotować się na ciężkie dni

- W tych okolicznościach delegacja rosyjska będzie odtąd występować na Forum Współpracy w dziedzinie Bezpieczeństwa OBWE tylko z tymi kwestiami, które odpowiadają jej własnym interesom narodowym - podkreślił szef rosyjskiej delegacji.

17 grudnia 2021 roku rosyjskie MSZ opublikowało projekt porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi o gwarancjach bezpieczeństwa oraz o środkach zapewniających bezpieczeństwo Rosji i państw członkowskich NATO. Konsultacje rosyjsko-amerykańskie w tych sprawach odbyły się 10 stycznia w Genewie. 12 stycznia w Brukseli odbyło się posiedzenie Rady Rosja-NATO. 13 stycznia stały przedstawiciel Rosji przy OBWE Aleksander Łukaszewicz przedstawił te propozycje na posiedzeniu Stałej Rady OBWE w Wiedniu.