W marcu Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego poinformowała o rejestracji pierwszego preparatu przeznaczonego dla zwierząt futerkowych oraz dla psów i kotów. „Jest to pierwszy i jedyny obecnie na świecie preparat profilaktyczny przeciwko koronawirusowi dla zwierząt”, powiedział Konstantin Sawienkow, wiceszef rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) o szczepionce CarniVacCov. „Masowa produkcja szczepionki może ruszyć w kwietniu”. Służby donoszą, że kilka regionów rozpoczęło już szczepienia w klinikach weterynaryjnych. Szczepionką zainteresowana jest Unia Europejska, a także Argentyna, Korea Południowa i Japonia.

Mimo że zakażenia zostały potwierdzone u różnych gatunków na całym świecie, naukowcy twierdzą, że obecnie nie ma dowodów na to, że zwierzęta odgrywają znaczącą rolę w rozprzestrzenianiu choroby. Istnieją jednak udokumentowane przypadki przekazania ludziom wirusa w zmutowanej formie przez norki. Największy wybuch epidemii wśród norek miał miejsce w Danii, gdzie wybito miliony zwierząt i całkowicie zamknięto przemysł futrzarski do 2022 roku. W wielu krajach zanotowano przypadki zakażenia norek, które w efekcie ciężko zachorowały lub padły. Covid-19 stanowi poważny problem dla norek - półwodnych ssaków hodowanych dla ich futra.

Julia Melano, doradca szefa Rossielchoznadzor, powiedziała agencji informacyjnej RIA, że kliniki odnotowują wzrost liczby wniosków o szczepienia od „hodowców, właścicieli zwierząt domowych, którzy często podróżują, a także obywateli, których zwierzęta poruszają się swobodnie”.

Okres odporności po szczepieniu przeciwko CarniVacCov wynosi około sześciu miesięcy.

Alternatywą może być szczepionka opracowywana przez amerykańską weterynaryjną firmę farmaceutyczną Zoetis.