Minister potwierdza - Warszawa w żółtej strefie

Od najbliższej soboty na liście miejsc objętych dodatkowymi obostrzeniami w związku z epidemią koronawirusa znajdzie się Warszawa - potwierdził w radiowej Trójce wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Aktualizacja: 08.10.2020 13:26 Publikacja: 08.10.2020 09:13

Minister potwierdza - Warszawa w żółtej strefie

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

- Nie ma co ukrywać, że na 99 proc. Warszawa od soboty znajdzie się w żółtej strefie - mówił w środę rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak dodał, będzie to oznaczało obowiązek noszenia masek we wszystkich miejscach publicznych w stolicy - pod dachem i pod gołym niebem - od północy w sobotę.

Pytany o sprawę w Programie Trzecim Polskiego Radia wiceminister Waldemar Kraska potwierdził w czwartek, że Warszawa znajdzie się w strefie żółtej. Pełna lista powiatów, które od 10 października po zaliczeniu do stref czerwonej i żółtej będą objęte dodatkowymi obostrzeniami ma zostać ogłoszona ok. godz. 12:00.

W pierwszej połowie sierpnia rząd wprowadził nowe zasady w związku z epidemią. Kraj został podzielony na strefy: zieloną, żółtą, czerwoną i niebieską. W żółtej i czerwonej wprowadzono dodatkowe obostrzenia, strefa niebieska obejmuje miejsca zagrożone wprowadzeniem restrykcji.

Czytaj także:
Epidemia w Polsce: W ciągu doby 3 003 nowe zakażenia, zmarło 75 osób

Resort dokonał podziału według liczby nowych przypadków SARS-CoV-2 na 10 tys. mieszkańców. Jeśli w ciągu dwóch tygodni zakażeń jest więcej niż 12 na 10 tys. osób, to powiat klasyfikowany jest jako czerwony, jeśli od 6 do 12 - jako żółty, a jeśli mniej niż 6 - to jako zielony.

Lista jest aktualizowana co tydzień. Na obecnie obowiązującej jest 17 "czerwonych" powiatów (w tym Sopot) i 34 "żółtych" ( w tym Gdańsk, Szczecin i Kielce).

Przed tygodniem Kraska zapowiadał, że po wprowadzeniu planowanych przez rząd zmian miastom o dużej liczbie mieszkańców będzie zdecydowanie łatwiej dostać się do strefy żółtej i czerwonej.

Nowe obostrzenia

29 września minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o planie wprowadzenia nowych obostrzeń w strefach. W strefie zielonej limit zgromadzeń zostanie zredukowany ze 150 do 100 osób, w żółtej - do 75; w czerwonej pozostanie obecny limit 50 osób.

W strefie czerwonej punkty gastronomiczne, restauracje, bary i puby nie będą mogły działać po godz. 22:00.

Obowiązujący w strefie czerwonej obowiązek zasłaniania ust i nosa na świeżym powietrzu zostanie rozszerzony na strefę żółtą.

Obecne restrykcje

W strefie czerwonej obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej oraz ograniczenia liczby osób w kościołach i miejscach kultu religijnego (1 osoba na 4 m kw., 150 osób na zewnątrz) a także w lokalach gastronomicznych (1 osoba na 4 m kw.). Zakazana jest działalność parków rozrywki i wesołych miasteczek, w kinach zajęte może być nie więcej niż 25 proc. miejsc. Do 50 ograniczono także maksymalną liczbę uczestników wydarzeń rodzinnych, np. wesel i pogrzebów. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać bez publiczności.

W strefie żółtej należy w miejscach publicznych utrzymywać dystans społeczny 1,5 m. W weselu czy pogrzebie uczestniczyć może nie więcej niż sto osób. Ograniczona została dozwolona liczba uczestników kongresów i targów (1 osoba na 4 m kw.), a także widzów imprez sportowych (25 proc.).

Diagnostyka i terapie
Po 1 lipca do psychologa nadal bez skierowania
Diagnostyka i terapie
Anna Saładonis, pacjentka: Pomyślałam, że jestem następna
Materiał partnera
W jaki sposób badać oczy i powstrzymywać rozwój schorzeń
Diagnostyka i terapie
By wzrok był cały czas ostry
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Diagnostyka i terapie
Jest antidotum na toksynę muchomora sromotnikowego?
Diagnostyka i terapie
W Wielkiej Brytanii na świat przyszło dziecko, które ma troje rodziców