UE zgodziła się zapłacić 15,5 euro za dawkę szczepionki na COVID-19 opracowanej przez Pfizer i BioNTech. Trzecia faza testów klinicznych wykazała, że szczepionka ta jest skuteczna w 95 proc. W piątek Pfizer ma wystąpić do amerykańskiej Agencji Żywności i Leków o zgodę na użycie szczepionki w sytuacjach nadzwyczajnych.

Łącznie w ramach umowy z Pfizer i BioNTech ma zostać zamówionych 200 mln dawek szczepionki za 3,1 mld euro. UE może zwiększyć liczbę zakupionych od Pfizera szczepionek o 100 mln co podniesie wartość zamówienia do 4,65 mld euro.

Wynegocjowana cena jest niższa niż ta, którą za jedną dawkę szczepionki, przy dostawie pierwszej partii, ma zapłacić USA.

Umowa zawiera zapis o rekompensacie dla państw UE, jeśli Pfizer skieruje pierwotnie przeznaczone dla państw Unii szczepionki na amerykański rynek - twierdzi źródło Reutersa.

Ponadto UE ma zapłacić 10 euro za 225 mln pierwszych dawek szczepionki CureVac. Łącznie może kupić 405 mln dawek szczepionki co - po cenie 10 euro za dawkę - kosztowałoby nieco ponad 4 mld euro.

Dostawy szczepionki CureVac mają rozpocząć się w marcu.