Epidemia koronawirusa w Polsce: Rząd przedłuża obostrzenia

Obowiązujące do 17 stycznia obostrzenia związane z pandemią koronawirusa zostaną przedłużone o dwa tygodnie. O decyzji rządu poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Aktualizacja: 12.01.2021 06:05 Publikacja: 11.01.2021 16:47

Minister zdrowia Adam Niedzielski

Minister zdrowia Adam Niedzielski

Foto: Adam Guz/KPRM

Przed świętami Bożego Narodzenia minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił obostrzenia, które miały początkowo obowiązywać do 17 stycznia.

Decyzja o przedłużeniu narodowej kwarantanny miała być zależna od liczby dotyczącej odnotowywanych nowych przypadków zakażeń koronawirusem i liczby pacjentów w szpitalach.

Czytaj także: Rząd zmienia strategię szczepień. Najpierw 80+

- Oprócz dotychczasowych obostrzeń, które pozostają w mocy, zamykamy hotele, również na ruch służbowy, wyjątki będą ograniczone naprawdę do minimum - mówił wówczas Niedzielski. Dodatkowo zamknięto stoki narciarskie i galerie handlowe. 

Premier Mateusz Morawiecki tłumaczył, że głównym celem zamknięcia hoteli, siłowni i galerii handlowych jest to, by "maksymalnie po świętach obniżyć transmisję wirusa i wejść w okres szczepień w możliwie najlepszym stanie zdrowia publicznego".

Czytaj także: 

Maseczki nawet u zaszczepionych. Chcą tego głównie młodzi

Dworczyk: Pod koniec tygodnia 450 tysięcy zaszczepionych

- Mamy do czynienia z sytuacją, w której w Europie obserwujemy narastającą trzecią falę pandemii - mówił w poniedziałek na konferencji prasowej minister Adam Niedzielski. - Widać przyspieszenie epidemii koronawirusa w Europie - mówił.

- Poziom zajętości respiratorów i łóżek waha się później 50 proc. Mamy bufor bezpieczeństwa - przekazał minister.

- Jesteśmy w trakcie realizacji Narodowego Programu Szczepień, który wymaga od nas stabilności działania systemu opieki zdrowotnej - mówił Niedzielski.

- Mamy za sobą bardzo trudną decyzję, która jest podejmowana w warunkach ogromnej niepewności dot. dalszego rozwoju pandemii w Polsce. Mamy do czynienia z sytuacją, kiedy wszędzie w Europie widzimy narastającą trzecią falę - powiedział minister.

- Ważąc wszystkie za i przeciw, opierając się o modele statystyczne, doszliśmy do wniosku, że krokiem, który możemy wykonać jest uruchomienie nauki stacjonarnej w klasach I-III - dodał.

Obowiązujące obostrzenia

W ramach obowiązujących obostrzeń obowiązuje ograniczenie liczby pasażerów w transporcie publicznym. Wprowadzono zakaz prowadzenia działalności usługowej, wyłączeniem usług: fryzjerskich, kosmetycznych, optycznych, medycznych, bankowych, pocztowych, polegających na wydawaniu i odbieraniu przesyłek, ubezpieczeniowych, ślusarskich, szewskich, krawieckich, pralniczych oraz gastronomicznych polegających wyłącznie na przygotowywaniu żywności w dostawie i na wynos.

Ograniczono do maksymalnie 1 osoby na 15 mkw. liczbę uczestników wydarzeń religijnych. W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.

W całym kraju zawieszono organizację wydarzeń kulturalnych i funkcjonowania kin, z wyjątkiem działań niezbędnych do przygotowania wydarzeń artystycznych, takich jak próby i ćwiczenia, nagrania fonograficznych i audiowizualnych i wydarzenia transmitowane za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość – bez udziału publiczności.

W zgromadzeniach publicznych może brać udział maksymalnie 5 osób. Taki sam limit dotyczy uczestników imprez w domach.

Obostrzeniami objęto również wesele, komunie i targi - w całej Polsce obowiązuje zakaz ich organizacji.

Zawieszone jest funkcjonowania parków rozrywki, siłowni, klubów fitness, aquaparków, dyskotek i klubów nocnych.

W wydarzenia sportowych mogą brać udział wyłącznie zawodowcy. Nie mogą być organizowane z udziałem publiczności. 

Przed świętami Bożego Narodzenia minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił obostrzenia, które miały początkowo obowiązywać do 17 stycznia.

Decyzja o przedłużeniu narodowej kwarantanny miała być zależna od liczby dotyczącej odnotowywanych nowych przypadków zakażeń koronawirusem i liczby pacjentów w szpitalach.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Diagnostyka i terapie
Są szanse na refundację nowoczesnych metod diagnostyki molekularnej w Polsce
Diagnostyka i terapie
Bez nowoczesnych badań nie pokonamy raka
Diagnostyka i terapie
Hipofosfatazja. Jest lek, nie ma refundacji. Rodzice piszą do Ministerstwa Zdrowia
Materiał partnera
Jak lepiej zadbać o pacjentów z SM?
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Diagnostyka i terapie
Rak piersi nie wybiera. Chora często dowiaduje się zbyt późno
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą