Szef resortu zdrowia był w TVN24 pytany o stan onkologii w Polsce po okresie koronawirusa.

- Jeżeli mówimy o pewnej ochronie, jaka została w trakcie covidu roztoczona nad onkologią w tym sensie, że ona w żaden systemowy sposób nie oddawała łóżek na rzecz walki z covidem, to była rzeczywiście zieloną wyspą, bo nie było ingerowania decyzjami administracyjnymi w przekazywanie łóżek na rzecz systemu covidowego - odpowiedział Adam Niedzielski.

Czytaj także:
Izrael rezygnuje z paszportów covidowych, znosi obostrzenia

Dyrektor jednego ze szpitali mówił, że onkologia "cierpi i to bardzo", ponieważ część oddziałów została przekształcona w covidowe, a wzrost liczby chorych na nowotwory jest lawinowy.

- Na pewno wzrost zachorowań na nowotwory będzie miał miejsce - przyznał minister zdrowia.

- On jest związany z tym, że diagnostyka w międzyczasie na pewno się pogorszyła - mówię tutaj o dostępności do tego, żeby czy w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, czy w ramach leczenia specjalistycznego były wykonywane badania obrazowe, które pomagają zdiagnozować nowotwór we wczesnych fazach - dodał.

- W związku z tym liczba diagnoz, która teraz będzie się pojawiała to nie mam wątpliwości, że będzie większa - powiedział.

Minister zdrowia stwierdził, że pod tym względem onkologię czeka trudny okres, "bo będzie musiała się zmierzyć ze zwiększonym napływem pacjentów".

Z danych resortu zdrowia wynika, że w pierwszym kwartale 2021 r. w porównaniu z latami poprzednimi liczba wykonywanych zabiegów onkologicznych spadła o 10 proc. - przekazał Adam Niedzielski.

- Natomiast pierwsze 5 miesięcy tego roku to zdecydowany wzrost wystawianych kart DILO (Kart Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego - red.), co potwierdza, że rzeczywiście w tej chwili jest więcej diagnozowanych nowotworów - zaznaczył.

Minister mówił, że od 2015 r. wydatki na onkologię wzrosły z 7,8 mld zł do planowanych na ten rok 12 mld. Ocenił, że to "potężna dynamika przyrostu".

- Chciałbym, żeby było więcej. Ostatnie ruchy, które wykonujemy, dotyczące przeceny czyli zwiększenia wyceny procedur onkologicznych będą te nakłady jeszcze bardziej systematycznie zwiększały - zadeklarował.

- Druga rzecz to krajowa sieć onkologiczna - jesteśmy po pilotażu i będziemy przygotowywali rozwiązanie systemowe dla całego kraju, gdzie wszystkie elementy koordynacyjne, wzmocnienia ośrodków referencyjnych, koordynator dla pacjenta, infolinia, to będą bardzo realne, pomocne rozwiązania dla pacjentów, którzy będą dotknięci nowotworem - mówił Niedzielski.