Reklama
Rozwiń

Początek roku będzie trudny. Mocno uderzy po kieszeni Polaków

Ekonomiści są zgodni: w 2020 r. inflacja zaatakuje mocnym uderzeniem już na początku roku wraz ze wzrostem cen energii elektrycznej oraz innych kosztów utrzymania. Eksperci różnią się jednak w opiniach co do mocy tegoż uderzenia. Są tacy, którzy twierdzą, że w pierwszych miesiącach 2020 r. inflacja sięgnie nawet 4 proc. To odbije się na portfelach Polaków. Ceny żywności wciąż będą rosły informuje Business Insider Polska.

Aktualizacja: 23.12.2019 13:57 Publikacja: 23.12.2019 13:52

Początek roku będzie trudny. Mocno uderzy po kieszeni Polaków

Foto: Adobe Stock

- Na wzrost inflacji w 2020 r. mogą wpływać rosnące ceny żywności, szczególnie warzyw i owoców, jak również mięsa, którego ceny winduje zwiększony eksport do Chin, gdzie rozprzestrzenia się ASF. W nowym roku odczujemy zapewne też wzrost akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe. Jeśli spojrzymy na koszyk inflacyjny GUS, to jego głównymi składowymi są właśnie żywność i koszty mieszkania. Te ostatnie mogą wzrosnąć w związku z podwyżkami cen za energię elektryczną oraz za wywóz śmieci w 2020 roku - mówi Anna Korzec, ekspertka Rkantor.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Dane gospodarcze
Jerome Powell wyjaśnia, dlaczego Fed nie chce obniżyć stóp procentowych