Większa część gospodarki ma się całkiem dobrze – ocenił Soroczyński. - To, że wskaźniki były trochę słabsze od tego, co można było oczekiwać, to kwestia inwestycji, głównie związanych z infrastrukturą – dodał.

Główny ekonomista KUKE wyjaśnił, że obecnie wolniej niż przy poprzednim starcie perspektywy unijnej wchodzimy w spiralę rozkręcania się gospodarki i wchodzenia w inwestycje. - Jeżeli popatrzyć na to co się dzieje w pozostałych częściach gospodarki, tutaj nie widać specjalnych powodów do niepokoju – tłumaczył.

- Troszeczkę słabiej jest w eksporcie – mówił. - Jest to związane z koniunkturą u naszych głównych partnerów, czyli w Unii Europejskiej, która nie była zbyt korzystna.

Soroczyński prognozował, że dynamika wzrostu PKB w całym roku będzie trochę poniżej 3 proc. - Jeżeli popatrzymy na kraje, które są na podobnym poziomie rozwoju to tempo wzrostu 3 proc. jest traktowane zazwyczaj przyzwoicie. Aczkolwiek nie do końca na nasze oczekiwania – przyznał. Zaznaczył, że w przyszłym roku powinno być lepiej.

Gość odniósł się do powrotu inflacji. - Zaczyna być zwyczajnie, zaczyna być normalnie. Wychodzimy z okresu sytuacji nadzwyczajnej. Całe szczęście, że długi okres deflacji nie zdemolował nam gospodarki – mówił.

Wg głównego ekonomisty KUKE słaby złoty jest dużym problemem. - Od jakiegoś czasu świat przestał był prosty, dzielący się na eksporterów i importerów. Eksporterzy to często osoby, które muszą sporo zaimportować, żeby przetworzyć dalej i wysłać – tłumaczył. - Kiedyś jednoznacznie mawiało się, że słaby złoty to szansa dla gospodarki. W tej chwili to nie jest tak bardzo jednoznaczne – dodał. - Jeżeli sytuacja na rynku międzynarodowym się uspokoi to jest szansa na aprecjację złotego w przyszłym roku – ocenił Soroczyński.