Ministrowie podjęli taką decyzje po tym jak ogromny liniowiec zderzył się w czerwcu tego roku z niewielką łodzią turystyczną. Ogromne statki turystyczne będą mogły cumować jedynie z dala od historycznego centrum Wenecji - informuje "Financial Times".

Liniowiec MSC Opera z 2679 pasażerami na pokładzie najpierw zderzył się z niewielką łodzią turystyczna, lekko raniąc pięć osób a następnie staranował nabrzeże Canale della Giudecca, prowadzącego do Placu św Marka.

Czytaj także: Zakaz siadania na Schodach Hiszpańskich. Gigantyczne kary

Według AFP wypadek spowodowany był awarią silnika MSC Opera. Jednak dziennik "Corriere della Serra" napisał, że doszło do pęknięcia jednego z kabli łączących statki wycieczkowe z holownikami, które pomagają im wejść do kanałów. Statek nie był w stanie zatrzymać się z powodu silnych prądów popychających go w kierunku doku.

Miesiąc później kolejny statek wycieczkowy niemal uderzył o nabrzeże przystani Riva San Biagio. Costa Deliziosa niemalże otarł się o nabrzeże i w ostatniej chwili uniknął kolizji. Pprzedstawiciel linii tłumaczył, że manewr był wynikiem problemów w związku z kiepską pogodą - grad i silny wiatr, ale kapitan "cały czas panował nad statkiem".

Wenecjanie od lat mają dość gigantycznych liniowców wpływających do niemal samego centrum miasta i cumujących przy zabytkowych nabrzeżach.

Według mieszkańców i władz Wenecji nieprzebrane tłumy turystów niszczą miasto oraz jego zabytki. Co roku 500 statków wycieczkowych przywozi do miasta 1,5 mln turystów. Dziennie do 55-tysięcznego miasta przybywa koło 30 tys. osób. Połowa z nich nie korzysta z lokalnej infrastruktury, ponieważ śpi i stołuje się na statku. Wenecja minimalnie korzysta z tego typu ruchu turystycznego. Dlatego tez burmistrz miasta postanowił wprowadzić od września specjalny podatek od każdego turysty - 3 euro.

Danilo Toninelli, włoski minister ds. transport, powiedział, że stopniowo będą zmieniane trasy statków wycieczkowych, tak by omijały centrum Wenecji i by nie dochodziło do tak niebezpiecznych sytuacji jak z liniowcami MSC Opera i Costa Deliziosa. Liniowce będą mogły cumować od września w terminalach Fusina i Lombardia - nadal w lagunie, ale z dala od centrum Wenecji. Docelowo władze chcą, by liniowce cumowały poza laguna w terminalach Chioggia (przy wejściu do laguny) lub Lido San Nicolo - po adriatyckiej stronie.