fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Zakaz siadania na Schodach Hiszpańskich. Gigantyczne kary

Schody Hiszpańskie w Rzymie
AFP
Władze Rzymu zdecydowały, że turyści nie będą mogli siadać na słynnych Schodach Hiszpańskich. Kara za złamanie nowego przepisu wynosić będzie od 250 do 400 euro.

Już teraz na słynnych schodach nie można jeść i pic - czyli piknikować. Jednak codziennie na jednych z najsłynniejszych schodów świata siada i robi sobie zdjęcie tysiące turystów. W sezonie turystycznym jest tam wieczny tłok.

Wprowadzenie zakazu siadania na słynnych stopniach na Placu Hiszpańskim, to wynik zaostrzenia regulaminu straży miejskiej w dziedzinie ochrony zabytków i walki z zachowaniem uważanym za brak szacunku dla historycznego i kulturowego dziedzictwa stolicy Włoch.

Schody Hiszpańskie, czyli Scalinata di Trinita dei Monti znajdują się na placu Hiszpańskim i liczą w sumie 174 stopni. Zostały zbudowane w latach 1723–1725, a zaprojektowali je rzymscy architekci Francesco de Sanctis i Alessandro Specchi. U podnóża stopni znajduje się niewielka fontanna Barcaccia (łódeczka) wykonana w 1623 r. przez Pietra Berniniego. Fontannę zasilają wody doprowadzone akweduktem. Fontanna jest pamiątką po powodzi, która miała miejsce w Boże Narodzenie w 1598 r. Wody Tybru wyrzuciły w tym miejscu łódkę.

Za siadanie na słynnych schodach straż miejska będzie wręczać mandaty w wysokości 250 euro. Mandat w wysokości 400 euro przewidziano za brudzenie i niszczenie schodów, których gruntowna renowację i czyszczenie zakończono w 2016 roku. Renowacja kosztowała 1,5 mln euro i była sfinansowana przez znaną firmę jubilerską Bulgari. Przed renowacją schody były obtłuczone, zniszczone i pobrudzone kawą, winem, gumą do żucia.

Podobną surową ochroną objęto wcześniej rzymskie fontanny. Nie wolno na nich siadać, wspinać się i kąpać. Nie wolno też w ich pobliżu piknikować. Straż miejska wyłapuje wszystkich niesfornych turystów. W czerwcu mandat za kąpiel w fontannie Barcaccia na placu Hiszpańskim dostał turysta z Ukrainy, a siedem osób zostało ukaranych za kąpiel w fontannie przy Ołtarzu Ojczyzny na placu Weneckim. Słynną Fontanna Di Trevi straż miejska czasowo odgradza przed tłumem napierających turystów.

Podobne przepisy wprowadziły inne miasta we Włoszech, o czym przekonali się niemieccy turyści, którzy postanowili na schodach prowadzących na most Rialto w Wenecji zaparzyć sobie kawę na kuchence turystycznej. Musieli zapłacić mandat w wysokości 950 euro i natychmiast opuścić miasto.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA