Nowa tarcza pomocowa: wiele form wsparcia, ale dla nielicznych

Firmy mogą ubiegać się o odroczenie składek ZUS czy dopłaty do płac. Jednak zwykle instrumenty te nie są dostępne dla tych, którzy już z nich skorzystali.

Aktualizacja: 20.10.2020 04:24 Publikacja: 19.10.2020 19:58

Nowa tarcza pomocowa: wiele form wsparcia, ale dla nielicznych

Foto: AdobeStock

Dopóki rząd nie ogłosi nowych form wsparcia dla firm dotkniętych pandemicznymi restrykcjami, sprawdziliśmy, po jakie instrumenty pomocowe mogą obecnie sięgać przedsiębiorcy. Lista takich instrumentów, przygotowana na naszą prośbę przez resort rozwoju, jest dosyć długa, ale niestety grupa beneficjentów – zwykle mocno ograniczona.

Tarcza dla turystyki

Jedną z ciekawszych propozycji jest tzw. tarcza 5.0, która zresztą zaczęła obowiązywać kilka dni temu. To przede wszystkim zwolnienie ze składek ZUS za okres lipiec, sierpień i wrzesień, a także możliwości sięgnięcia po uproszczone oraz dodatkowe świadczenie postojowe (czyli coś w rodzaju świadczenia na przeżycie) w wysokości do 2080 zł na miesiąc.

Z tych „przywilejów" mogą korzystać hotelarze, agenci turystyczni, piloci i przewodnicy, firmy zajmujące się: transportem turystycznym, organizacją targów, wystaw i kongresów, wystawianiem przedstawień artystycznych czy organizacją rozrywki (w tym np. dyskoteki, domy strachu, jarmarki).

Mankamentem tarczy 5.0 jest jednak to, że w większości przypadków pomoc jest dostępna dla firm, które wykażą 75-proc. spadek przychodów rok do roku. – To bardzo wygórowane wymaganie, dotyczy przedsiębiorstw, które praktycznie nie mają już przychodów – komentuje Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert Pracodawców RP. – Nie wiadomo, ile firm skorzysta z tej pomocy. Z drugiej strony dobrze, że w ogóle jest – dodaje.

Składki i dopłaty

Jeśli chodzi o firmy z innych branż niż te wymienione w tarczy 5.0, nie mogą one liczyć (przynajmniej na razie) na zwolnienie ze składek ZUS, mogą jednak ubiegać się o ich odroczenie czy rozłożenie na raty. Dotyczy to zarówno składek za przedsiębiorcę, jak i pracujące dla niego osoby, bez względu na wielkość firmy.

ZUS może też zwolnić firmę z opłaty prolongacyjnej czy ewentualnie z odsetek za zwłokę, jeśli takie się pojawią.

– O ile ulga w opłacie prolongacyjnej jest rzeczywiście rozwiązaniem przyjętym w tzw. ustawach covidowych, o tyle samo odroczenie płatności czy rozłożenie na raty to standardowe rozwiązanie – komentuje Łukasz Kozłowski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. – Trzeba też pamiętać, że każdy wniosek będzie przez ZUS rozpatrywany indywidualnie – zaznacza.

Osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych (np. umowy zlecenia, umowy o dzieło) oraz samozatrudnieni, którzy nie są objęci tarczą 5.0, mogą również ubiegać się o świadczenie postojowe. Odpowiednia ustawa mówi, że ta forma pomocy obowiązuje do trzech miesięcy po zakończeniu stanu pandemii.

– Tu jednak problem jest taki, że wypłata może nastąpić nie więcej niż trzykrotnie – mówi Kozłowski. – Oznacza to, że jeśli ktoś wykorzystał ten limit wiosną, podczas lockdownu, nie może znów starać się o to świadczenie – dodaje.

– Podobnie jest z dopłatami do wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – zaznacza też Robert Lisicki, ekspert Konfederacji Lewiatan. – To znaczy: firmy wciąż mogą się ubiegać o ten popularny instrument pomocowy, pod warunkiem jednak, że będzie on dotyczył innych pracowników niż ci, którzy wcześniej byli objęci dopłatami z tytułu przestoju ekonomicznego czy ograniczenia wymiaru czasu pracy – wyjaśnia.

Poprawa płynności

Resort rozwoju przypomina, że jeśli chodzi o pomoc w kryzysie, wiele do zaoferowania mają też BGK oraz Agencja Rozwoju Przemysłu. BGK udziela m.in. gwarancji de minimis (dla MŚP) oraz gwarancji płynnościowych dla dużych i średnich firm, latem ruszył fundusz dopłat do oprocentowania kredytów czy program gwarancji faktoringowych.

Z kolei ARP oferuje dostęp do ciekawych programów leasingowych, programów pożyczek operacyjnych oraz programów restrukturyzacji przedsiębiorstw.

Dopóki rząd nie ogłosi nowych form wsparcia dla firm dotkniętych pandemicznymi restrykcjami, sprawdziliśmy, po jakie instrumenty pomocowe mogą obecnie sięgać przedsiębiorcy. Lista takich instrumentów, przygotowana na naszą prośbę przez resort rozwoju, jest dosyć długa, ale niestety grupa beneficjentów – zwykle mocno ograniczona.

Tarcza dla turystyki

Pozostało 91% artykułu
Biznes
Japończycy kontra turyści. Ceny w restauracjach różne dla miejscowych i gości
Biznes
Wymiany aktywami nie będzie. Bruksela zabrania transakcji z Rosjanami
Biznes
Bernard Arnault stracił w 2024 r. więcej niż jakikolwiek miliarder
Biznes
Światłowodowe zyski Orange Polska dzielą analityków. Co planuje telekom?
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Biznes
Subskrypcje i cyfryzacja wśród głównych trendów. Które firmy na tym zyskają?