Reklama

Firmy wrzuciły wyższy bieg inwestycyjny

Popyt konsumpcyjny i eksportowy zachęca firmy do inwestycji. Ale jeszcze nie wszyscy wsiedli do rozpędzającego się pociągu.

Publikacja: 01.06.2015 22:00

Firmy wrzuciły wyższy bieg inwestycyjny.

Firmy wrzuciły wyższy bieg inwestycyjny.

Foto: Bloomberg

W I kwartale inwestycje – i prywatne, i sektora publicznego – wzrosły o 11,4 proc., czyli o tyle co w I kwartale 2014 r. O ile jednak rok temu wydatki prorozwojowe były sztucznie nakręcane przez gorączkowe zakupy samochodów z kratką, by uciec przez zmianami w VAT, o tyle w tym roku są bardziej zrównoważone.

Jak podaje GUS, w średnich i dużych firmach (zatrudniających więcej niż 50 osób) najbardziej wzrosły wydatki na maszyny i urządzenia – o 20 proc. (wobec ok. 10-proc. wzrostu rok wcześniej). Nakłady na budynki i budowle zwiększyły się o 15,9 proc. (podobnie jak rok wcześniej), a na środki transportu spadły o 4,5 proc. wobec ok. 47 proc. wzrostu rok temu.

RP.PL i The New York Times

Kup roczną subskrypcję RP.PL i ciesz się dostępem do The New York Times!

Zyskujesz:

- Roczny dostęp do The New York Times, w tym do: News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

- RP.PL — rzetelne i obiektywne źródło najważniejszych informacji z Polski i świata z dodatkową weekendową porcją błyskotliwych tekstów magazynu PLUS MINUS.

Reklama
Biznes
Producenci napojów uciekają z systemu kaucyjnego
Biznes
Donald Trump traci cierpliwość. Nowe sankcje na Rosję na horyzoncie
Biznes
Gwarancje dla Ukrainy, AI ACT hamuje rozwój, zwrot Brukseli ws. aut spalinowych
Biznes
Polskie firmy chcą zamrożenia AI Act
Biznes
Nowe technologie nieodłączną częścią biznesu
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama