Huawei od kilku lat zmaga się z amerykańskimi ograniczeniami eksportowymi dotyczącymi produktów dla technologii 5G i innych technologii. Dotychczas urzędnicy Departamentu Handlu USA przyznawali niektórym amerykańskim firmom licencje na sprzedaż określonych towarów i technologii firmie. Qualcomm w 2020 roku otrzymał pozwolenie na sprzedaż chipów do smartfonów 4G firmie Huawei.

Czytaj więcej

Wiceprezes ds. finansów Huawei bez zarzutów w USA

Rzecznik Departamentu Handlu skomentował doniesienia Reutera informując, że urzędnicy „ciągle oceniają zasady i przepisy”, ale nie komentują rozmów z konkretnymi firmami. Koncerny Huawei i Qualcomm odmówiły komentarza.

Rzecznik chińskiego MSZ Mao Ning powiedział, że Chiny sprzeciwiają się nadużywaniu przez Stany Zjednoczone zbyt szerokiego pojęcia bezpieczeństwa narodowego w celu nieuzasadnionego sekowania chińskich firm. To posunięcie „jest sprzeczne z zasadami gospodarki rynkowej i zasadami międzynarodowego handlu i finansów, szkodzi zaufaniu społeczności międzynarodowej do amerykańskiego środowiska biznesowego” – powiedział Mao podczas konferencji prasowej w Pekinie.

Reuters informuje, że amerykańscy urzędnicy mają nowe podejście do zezwoleń na sprzedaż Huawei amerykańskiej technologii. Nie będą już wystawiać takich pozwoleń na nowoczesną i zaawansowana technologie telekomunikacyjną, rozwiązania chmurowe a także technologię związaną ze sztuczną Inteligencją.

Amerykańscy urzędnicy umieścili Huawei na czarnej liście handlowej w 2019 r, teoretycznie blokując eksport technologii z USA. Jednak urzędnicy wciąż przyznawali amerykańskim firmom licencje, które pozwoliły Huawei na kupowanie niektórych produktów. Na przykład dostawcy Huawei otrzymali licencje o wartości 61 miliardów dolarów do sprzedaży gigantowi sprzętu telekomunikacyjnego od kwietnia do listopada 2021 r. – informuje Reuters.