Yvon Chouinard ujawnił, że w nowej strukturze własności wszelkie zyski, które nie zostaną ponownie zainwestowane w prowadzenie firmy, zostaną przeznaczone na walkę ze zmianami klimatu – informuje BBC. Według Chouinard będzie to około 100 mln dolarów rocznie, w zależności od kondycji firmy.

Amerykańska firma Patagonia, założona w 1973 roku, sprzedaje odzież turystyczną i inną odzież outdoorową w ponad 10 krajach. Jej szacowany przychód w tym roku wyniósł 1,5 mld dolarów, podczas gdy wartość netto majątku samego Chouinarda szacuje się na 1,2 miliarda dolarów.

Czytaj więcej

Potentat odzieżowy Patagonia chce bojkotu Facebooka. Znalazł słaby punkt

„Pomimo ogromu zasoby Ziemi nie są nieskończone i jasne jest, że przekroczyliśmy jego granice” – napisał przedsiębiorca o swojej decyzji o rezygnacji z własności Patagonia. „Zamiast wydobywać wartościowe surowce z natury i przekształcać ją w bogactwo, my wykorzystujemy bogactwo, które Patagonia tworzy, aby chronić naturę” – napisał w oświadczeniu.

Kalifornijska firma, która przekazała już 1 procent swoich rocznych zysków aktywistom i angażuje się w promocje zrównoważonego biznesu, chce robić jeszcze więcej dla środowiska naturalnego.

Yvon Chouinard początkowo rozważał sprzedaż Patagonii i przekazanie pieniędzy na cele charytatywne lub upublicznienie firmy. Jednak obie opcje oznaczałyby rezygnację z kontroli nad biznesem. „Nawet spółki publiczne o dobrych intencjach są pod zbyt dużą presją, aby tworzyć krótkoterminowe zyski kosztem długoterminowej żywotności i odpowiedzialności” – powiedział. Zamiast tego rodzina Chouinard przeniosła całą własność na dwa nowe podmioty. Patagonia Purpose Trust, kierowany przez rodzinę, pozostaje akcjonariuszem kontrolującym firmę, ale będzie posiadał tylko 2 procent jej wszystkich akcji, powiedział Chouinard. Natomiast fundacja charytatywna Holdfast Collective, która obecnie posiada wszystkie akcje bez prawa głosu – będzie właścicielem około 98 procent firmy.

„Każdego roku pieniądze, które zarobimy po reinwestowaniu w firmę, będą wypłacane jako dywidenda, aby pomóc w walce z kryzysem” – powiedział Chouinard.

Czytaj więcej

Najbogatsza kobieta świata podarowała 133,5 mln dolarów na pomoc uczniom