Amerykański koncern ogłosił w ubiegłym tygodniu o zmniejszeniu dostaw szczepionek o 29 proc. We wtorek stwierdził, że nie będzie w stanie pokryć tego niedoboru w przyszłym tygodniu i że planuje dalsze „lekkie zmniejszenie” dostaw — powiedział Arcuri.

Czytaj także: Pfizer ogranicza dostawy szczepionek dla Europy

„W związku z tym omówiliśmy, jakie działania podjąć dla ochrony włoskich obywateli i ich zdrowia wszelkimi cywilnymi i karnymi procedurami. Jednogłośnie postanowiono, że takie działania zostaną podjęte za kilka dni”— stwierdza komunikat komisarza.

Rzeczniczka Pfizera odmówiła skomentowania włoskiej groźby wejścia na drogę sądową, a także odniesienia się do krytyki opóźnień w dostawach, ograniczyła się do piątkowego komunikatu o mniejszych dostawach. Koncern wyjaśnił w ubiegłym tygodniu, że tymczasowo zmniejszy dostawy w Europie, bo dokonuje zmian produkcyjnych, które zwiększą wydajność. Te zmiany „zapewnią znaczny wzrost dawek pod koniec lutego i w marcu” — podkreślił.

Władze włoskie starają się teraz ocenić, czy Pfizer działał w warunkach wystąpienia siły wyższej — okoliczności będących poza jego kontrolą. Jeśli nie, to może mu grozić oskarżenie o złamanie warunków kontraktu podpisanego z Unią Europejską w imieniu krajów członkowskich — powiedział Reuterowi włoski informator. Jedną z możliwości jest zwrócenie się do władz Unii o złożenie pozwu w sądzie w Brukseli — dodał.