Zaświadczenia najczęściej nie są drogie, pewnie dlatego, że pomysłodawcy postanowili wystawić ich dużą liczbę i szybko zarobić. Mają też inne powody.

To nowy szczyt głupoty. Tak samo, jak wcześniejsza oferta kupna negatywnego wyniku testu na COVID-19. Te są dostępne w sieci od jesieni 2020 i zależnie od miejsca i stopnia wiarygodności podróbki kosztują – w zależności od strony internetowej i kraju - od 150 złotych do 300 euro. W przypadku potwierdzenia szczepienia najpierw jedną, a potem dwoma dawkami, to najczęściej wydatek od 20 do 60 dolarów. Pięć dolarów trzeba dodać, jeśli ktoś chce mieć ten dokument zafoliowany. Są i oferty droższe, gdzie oszuści domagają się nawet i 200 dolarów za jeden dokument.

Zaświadczenia zostały podrobione po wyniesieniu z ich z Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Otrzymują je osoby, które rzeczywiście poddały się szczepieniom przeciwko koronawirusowi. — W sieci można w tej chwili kupić setki takich dokumentów i najprawdopodobniej tysiące już zostały sprzedane mówi Saoud Khalifah, cytowany przez „New York Timesa" założyciel strony FakeSpot, która pozwala na wykrywanie oszustw w sieci. Jego zdaniem oszuści specjalnie nie ukrywają się ze swoją działalnością, bo ofert „vax-cards" z wpisanymi danymi i czystymi „blank vaccine cards" jest nadal mnóstwo.

Zaświadczenia o szczepieniu przeciwko Covid-19

Zaświadczenia o szczepieniu przeciwko Covid-19

Bloomberg

Tak samo i chętnych do ich kupowania jest mnóstwo, bo linie lotnicze coraz częściej otwierają się na zaszczepionych i nie robią im problemów w podróżach. Także w Polsce zaświadczenie o przyjęciu podwójnej dawki zwalnia z kwarantanny przy przylocie.

Amerykanie ostro walczą z tym procederem. Prokuratorzy w USA wzięli się za oferty z Twittera, Shopify oraz eBaya. I coraz silniejsze są obawy, że ludzie z podrobionymi dokumentami, którzy potencjalnie mogą być zakażeni COVID-19 pojawią się nie tylko w samolotach, gdzie obieg powietrza jest ściśle monitorowany, ale na masowych imprezach, gdzie o roznoszenie zarazków jest o wiele łatwiejsze i niesie za sobą ryzyko przedłużenia pandemii.

CDC wprowadziło zaświadczenia o szczepieniach pod koniec grudnia 2020 i miała to być najprostsza metoda udokumentowania przyjęcia dawek. Ta „prostota" właśnie pozwala teraz łatwo je sfałszować. Saoud Khalifah uważa, że najczęściej kupują je antyszczepionkowcy mocno działający na Facebooku, a oryginały zostały skradzione chociażby od dentystów, którzy nie mają rygorystycznej ochrony dokumentów.

Bloomberg

Fałszywki kupują także osoby, którym nie chce się iść dwukrotnie na szczepienie, a taki jest wymóg w przypadku specyfiku Astra Zeneca, Pfizera czy Moderny. Bądź też chcą przeskoczyć swoją kolejkę. Więc kupują lipne zaświadczenie i idą się zaszczepić tylko raz, bo uważają, że 60-procentowa odporność, to i tak dużo. A w dodatku niektóre centra szczepień dają pierwszeństwo osobom, które przyjęły już pierwszą dawkę.

Jedna z osób sprzedających podrobione zaświadczenia na Etsy otwarcie przyznała się dziennikarzowi „NYT", że sprzedała w sieci kilkadziesiąt zaświadczeń po 20 dolarów za sztukę, bo w ten sposób sprzeciwia się „tyranom z rządu" zmuszających Amerykanów do masowych szczepień.