Firmy deweloperskie w Hongkongu poinformowały, że przekażą apartament o wartości 12 mln HKD (około 6 mln zł) na loterię dla osób zaszczepionych przeciw Covid-19 - ale pod warunkiem, że do końca września pierwszą dawkę przyjmie 5 mln z 7,5 mln mieszkańców miasta.

Sino Group i firma Chinese Estates Holdings już w maju tego roku przekazały na loterię szczepień nowe jednopokojowe mieszkanie o wartości 10,8 mln dolarów hongkońskich, czyli 5,4 mln złotych.

Losowanie pierwszego mieszkania ma się odbyć 8 września. W loterii mogą wziąć udział dorośli rezydenci Hongkongu, którzy przyjmą dwie dawki szczepionki przed końcem sierpnia.

Oba mieszkania znajdują się na powstającym osiedlu Grand Central w dzielnicy Kwun Tong. Drugie mieszkanie ma powierzchnię 43 metrów kwadratowych i wyceniane jest na 12 mln dolarów hongkońskich (6 mln zł). Znajdzie się wśród nagród loterii tylko, jeśli Hongkong jako miasto osiągnie przedstawiony przez deweloperów cel.

Do czwartku 29 lipca pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 przyjęło w Hongkongu 3,16 mln ludzi - informuje portal rthk.hk. Zastrzyki są darmowe, a mieszkańcy mogą wybierać między preparatem firm Pfizer/BioNTech a specyfikiem chińskiego koncernu Sinovac. Jednak wielu niechętnie odnosi się do szczepień.

Żeby zachęcić mieszkańców enklawy wiele firm przeznaczyło atrakcyjne nagrody, które będzie można wygrać w loterii, np. samochód marki Tesla, darmowe noclegi w hotelach i przeloty, bony zakupowe, sztabki złota czy prywatna impreza na pokładzie lecącego nad miastem samolotu pasażerskiego.