Igor Szczegłow minister łączności i dotychczasowy szef rady spółki Swiazinvest (rosyjski odpowiednik polskiej TP SA), zaproponował na swoje miejsce księcia Aleksandra Trubieckiego.

Ma on być tzw. dyrektorem niezależnym w radzie dyrektorów (odp. rady nadzorczej) i drugim cudzoziemcem we władzach spółki. Obywatelstwo Kanady i Rosji ma prezes koncernu Wadim Siemienow.

Książę Trubiecki jest obywatelem Francji. Urodził się tam w 1947 r w arystokratycznej rodzinie rosyjskich emigrantów porewolucyjnych. Nie raz odwiedzał Rosję. Jeszcze w czasach ZSRR dostarczał komputery i systemy łączności Akademii Nauk a po 1991 r m.in. Gazpromowi.

Według rosyjskich mediów książę nie jest związany z żadną frakcją rosyjskiego rynku telekomunikacyjnego, więc ma duże szanse na wybór do rady.

Swiazinvest w 75 proc. minus akcja) należy do skarbu państwa. W 2010 r przychody wyniosły 272 mld rubli (9,7 mld dol.) a zysk netto 34 mld rubli (1,23 mld dol.).

Minister Szczegłow musiał zrezygnować z zasiadania w radzie zgodnie z decyzją prezydenta Miedwiediewa, o wyjściu wysokich urzędników państwowych ze spółek.