Nowe systemy bank projektował z myślą o łatwości wykonywania najczęstszych operacji takich jak sprawdzanie salda oraz wykonywanie różnych rodzajów transakcji płatniczych.

– Z informacji uzyskanych od naszych klientów wiemy, że szczególnie docenili oni aplikację mobilną i nowe możliwości, które oferują m.in. płatności zbliżeniowe HCE, wygodniejszą metodę logowania, przelewy na numer telefonu BLIK oraz opcję skanowania faktur, ułatwiającą wykonywanie przelewów przez smartfon bez konieczności przepisywania danych. – tłumaczy Mateusz Poznański, Dyrektor Departamentu Produktów Klienta Indywidualnego w Alior Banku.

We wrześniu Alior zaproponował klientom Konto Jakże Osobiste, czyli spersonalizowany rachunek bankowy, który pozwala wybierać związane z nim korzyści. Każdy posiadacz Konta Jakże Osobistego tworzy i modyfikuje je osobiście, w zależności od swoich bieżących potrzeb i sytuacji. Obecnie klienci mogą wybierać spośród 9 korzyści – usług i funkcjonalności przygotowanych na podstawie wyniku szerokich badań i konsultacji z klientami. Bank nie pobiera opłaty za dwie korzyści wybrane przez posiadacza konta, natomiast każda kolejna kosztuje 3,5 zł miesięcznie.

Od początku roku w ofercie Alior Banku bankowcy kładli nacisk na rozwój takich produktów, które z jednej strony są dostępne zdalnie (przez internet lub telefon), a także wpisują się w założenia nowej strategii banku, czyli wzrostu satysfakcji klientów dzięki prostej i przejrzystej ofercie.

W kwietniu 2017 r. bank wprowadził m.in. pożyczkę dwuosobową. Klienci, którzy wspólnie skorzystali z tego produktu, otrzymali oprocentowanie niższe aż o 50 proc. od standardowego. Była to propozycja dla osób, które potrzebowali funduszy na wspólny remont domu, wakacyjne podróże w gronie znajomych czy zakup sprzętu AGD. O tę pożyczkę mogły ubiegać się minimum dwie osoby. Oferta przeznaczona była zatem dla małżeństw, ale nie tylko. Do skorzystania z promocji Alior Bank zachęcał także przyjaciół, rodzeństwo, krewnych itp. O pożyczkę mogą ubiegać się również osoby wspólnie prowadzące biznes.

Pod koniec roku – wzorując się na dobrych standardach z innych branż – Alior Bank wprowadził Pożyczkę przymiarkę, czyli propozycję dla klientów, którzy chcą najpierw zapoznać się z produktem, a dopiero później zdecydować czy go zatrzymać, czy zwrócić. Klient może zrezygnować z tej pożyczki bez żadnych kosztów, nawet 30 dni po podpisaniu umowy. Ta propozycja również wiąże się z niższym od standardowego oprocentowaniem. Oprócz produktów modyfikowane były również procesy zdalne, które ułatwiają zaciągniecie pożyczki bez konieczności odwiedzania oddziału – w Alior Banku obecnie funkcjonuje m.in. zdalny proces telefoniczny, w którym wyeliminowano podpisanie umowy w obecności kuriera.

W 2017 r. instytucja ta dostosowywała również ofertę oszczędnościową do najnowszych trendów i oczekiwań klientów. Pierwszym z wprowadzonych produktów było nowe konto oszczędnościowe: Konto Lokacyjne. To odpowiedź na potrzeby tych klientów, którzy chcą swobodnie zarządzać środkami i jednocześnie oczekują atrakcyjnego oprocentowania. W przypadku tego produktu oprocentowanie nowych środków wynosi 2,5 proc. przez 4 miesiące a jednocześnie – w przeciwieństwie do tradycyjnej lokaty – klienci mogą swobodnie korzystać ze swoich pieniędzy.

Oferta skierowana jest zarówno do obecnych, jak i nowych klientów. Chcąc zachęcić do skorzystania z oferty Alior Banku tych drugich zaproponował iLokaty, które klienci mogą otworzyć w kilka minut w internecie. Zgodnie ze strategią „Cyfrowego buntownika" stawia bowiem na rozwój elektronicznych kanałów sprzedaży. Od września wszystkie produkty oszczędnościowe dostępne są w całkowicie zdalnych procesach internetowych, zarówno dla nowych, jak i obecnych klientów – dodaje Poznański.

BGŻ BNP Paribas w 2017 r. wprowadził do swojej oferty dwa nowe konta osobiste, bezwarunkowo bezpłatne za prowadzenie- Konto Maksymalne (z kartą do konta płatną 12 zł lub 0 zł, jeśli kartą wykonuje się min. 300 zł transakcji bezgotówkowych) oraz Konto Optymalne z bezpłatną kartą do konta umożliwiającą darmowe wypłaty gotówki w bankomatach przy oddziałach Banku, Planet Cash i zagranicznych bankomatach sieci Global Alliance (w tym Grupy BNP Paribas).

Autopromocja
Panel dyskusyjny "Bezład przestrzenny"

Po co nam nowa ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

OGLĄDAJ RELACJĘ

Ponadto w tym roku bank udostępnił klientom nową aplikację mobilną GOmobile na smartfony z systemem operacyjnym Android i iOS. Nowością w aplikacji jest proste logowanie – odciskiem palca lub PIN-em, a bez logowania szybkie przelewy do ulubionych odbiorców i podgląd stanu konta oraz możliwość rejestracji kart Mastercard Banku BGŻ BNP Paribas w aplikacji Android Pay, dzięki czemu można płacić zbliżeniowo telefonem, a także realizować szybkie płatności w aplikacjach mobilnych – wylicza Iwona Markiewicz-Zaleta, kierownik Zespołu Rachunków i Produktów Oszczędnościowych w Banku BGŻ BNP Paribas

Kolejny rok działania Orange Finanse pozwolił wprowadzić wiele udogodnień dla klientów w obszarze transakcyjnym oraz kredytowania. - Nasi klienci zarządzali swoimi finansami z każdego miejsca szybko, wygodnie i bezpiecznie. Jako pierwszy polski telekom uruchomiliśmy płatność telefonem z Android Pay, która jest zintegrowana z Orange Finanse. Klient może aktywować płatność telefonem, dodać kartę debetową lub kredytową bezpośrednio w bankowości mobilnej Orange Finanse. Nowym rozwiązaniem są pożyczki kredytowe w aplikacji mobilnej tzw. „one click". To szybka pożyczka na telefon, gdzie za chwilę pieniądze zasilają nasze konto. – mówi Katarzyna Barys, Główny Specjalista ds. Relacji z Mediami i PR z Wydziału Prasowego Orange Finanse.

Bank Millennium wdrożył wiele szczegółowych projektów, które umożliwiły realizację strategicznych celów. Jednym z nich było utrzymanie wiodącej pozycji w zakresie jakości obsługi klienta niezależnie od kanału z którego korzystają. - Wierzymy, że zbudowaliśmy zwycięski model biznesowy w takich obszarach jak klientocentryzm, cyfryzacja i efektywność kosztowa. Są to solidne fundamenty wdrożenia nowej strategii średnioterminowej na lata 2018- 2020. Strategia ta przewiduje dodanie 4 nowych silników wzrostu do istniejącego obecnie pozyskiwania rachunków bieżących. Są to kredyty konsumpcyjne, produkty inwestycyjne, mikro-biznes i korporacje. Widzimy w nich główne obszary dalszego przyspieszonego wzrostu, który będzie korzystał z naszej dbałości o jakość, zaawansowanej wiedzy o kliencie i dobrze rozwiniętej infrastruktury cyfrowej. - tłumaczy Fernando Bicho, Wiceprezesa Zarządu Banku Millennium.

Rok 2017 w Getin Banku to przede wszystkim wdrożenie nowego ROR, oferowanego pod nazwą Konto Proste Zasady. To efekt wielu rozmów z klientami, którzy wskazywali, co jest dla nich najważniejsze w korzystaniu z konta. Bank postawił na ofertę zrozumiałą dla klientów. - Rozwijaliśmy również ofertę Kont Oszczędnościowych, udostępniając rozwiązanie oparte na promowaniu nowych środków, które wpłaca klient. Ta oferta w powiązaniu z Kontem Proste Zasady pozwala na pozyskanie nowych klientów, zainteresowanych atrakcyjnym kontem i dobrym oprocentowaniem. Dzięki niej możemy również wrócić do naszej obecnej bazy klientowskiej, proponując przeniesienie ROR z innych banków – mówi Marek Ubysz, Dyrektora Departamentu Kont i Depozytów Getin Noble Banku.

Jednym z największych sukcesów bankowości detalicznej Banku Pekao S.A. w roku 2017 było wprowadzenie nowej aplikacji mobilnej PeoPay. To pierwsza aplikacja w kraju, która wykorzystuje biometrię do potwierdzania transakcji, pozwala na płacenie za granicą w obcej walucie oraz upraszcza płatności za zakupy internetowe bezpośrednio w telefonie. Oprócz tego oferuje klientom szybki dostęp do najpotrzebniejszych funkcji rachunku osobistego. Nowy PeoPay przeznaczony jest zarówno dla klientów indywidualnych jak i mikro firm.

Od maja klienci Banku Pekao mają możliwość zakładania Profilu Zaufanego za pośrednictwem swojego systemu transakcyjnego. Profil Zaufany umożliwia załatwienie wielu urzędowych spraw przez internet. Za jego pośrednictwem można się logować do e-urzędów i składać podpis elektroniczny. Dzięki nowej usłudze można m.in. złożyć wniosek o nowy dowód osobisty, wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), czy sprawdzić ilość punktów karnych.

W wydzielonym w 2017 roku Pionie Małych i Średnich Przedsiębiorstw również pojawiły się nowe możliwości. Z początkiem września Bank Pekao S.A. rozpoczął wdrażanie nowej linii gwarancji portfelowych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Oznacza to, że Bank Pekao S.A. udziela innowacyjnym firmom kredytów z bezpłatnymi gwarancjami UE nawet na 80 proc. wartości zaciąganego kredytu. Program zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego skierowany jest do innowacyjnych mikro, małych i średnich firm, które realizują nowe projekty inwestycyjne. Kredyty zaciągane przez takie firmy mogą być w 80 proc. zabezpieczone gwarancją o maksymalnej wartości 2,5 mln EUR. Gwarancje udzielane są bezpłatnie, maksymalnie na okres 20 lat.

Już trzeci rok z rzędu Polacy najchętniej wybierali Credit Agricole Bank Polska. Od początku 2017 roku 77 proc. przenoszonych kont poprzez system Krajowej Izby Rozliczeniowej, trafiło właśnie do tej instytucji.

- Uruchomiliśmy ofertę dedykowaną obywatelom Ukrainy. Wszystkie dokumenty niezbędne do otwarcia kont, a także pełna informacja, dostępne są w języku ukraińskim. Z oferty skorzystać można od początku listopada. Znajdują się w niej m.in. atrakcyjne warunki przelewów SWIFT. – mówi Agnieszka Gorzkowicz z Biura Prasowego Banku Credit Agricole.

W oddziałach Credit Agricole na Górnym Śląsku w części woj. śląskiego i opolskiego udostępnione zostały ulotki informacyjne w śląskiej mowie. W niektórych placówkach można także porozmawiać po śląsku z doradcą. Podobnie w województwie pomorskim – tam też pojawiły się ulotki informacyjne przetłumaczone na język kaszubski, które zachęcają do zapoznania się z ofertą banku. W niektórych placówkach klienci mogą także porozmawiać po kaszubsku z doradcami np. o kredytach, lokatach oszczędnościowych czy ubezpieczeniach – dodaje Gorzkowicz.

W eurobanku ciągle rozwijamy ofertę dla klientów. W 2017 roku dostali oni możliwość podłączenia karty płatniczej do kont walutowych w dolarach, euro i funtach brytyjskich. Dzięki temu mogą regulować płatności bezpośrednio w walucie transakcji, np. podczas zagranicznego wyjazdu czy w sklepie internetowym. Udostępniliśmy również klientom płatności mobilne Android Pay. Powróciliśmy na rynek kredytów ratalnych, nawiązując współpracę z wybranymi sieciami handlowymi - wylicza Radosław Księżopolski, wiceprezes eurobanku.

Kolejne projekty w bankach już czekają w kolejce. W 2018 roku czeka nas dalszy proces upowszechniania bankowości mobilnej, digitalizacji i upraszczania ofert. Banki będą musiały również stawić czoła zmianom prawnym – w tym wprowadzeniu podstawowego (darmowego) rachunku bankowego dla osób nieubankowionych.