Alicja Hendler

„Spojrzenia – Nagroda Fundacji Deutsche Bank"

Warszawa, 20 września – 13 listopada 2011 r. W warszawskiej Zachęcie odbędzie się piąta już edycja cenionego konkursu dla młodych polskich artystów. Inspiracją dla tegorocznej wystawy stały się słowa rozpoczynające esej filmowy Chrisa Markera „Sans soleil", gdzie narratorka zestawia obraz szczęścia z czernią taśmy filmowej.

Etnoinspiracje

Muzeum Narodowe w Gdańsku, do 6 listopada 2011 r.

Rawa Blues Festival

Katowice, 8 października 2011 r. Najstarszy festiwal bluesowy w Polsce, jeden z najbardziej uznanych w Europie i największy na świecie z odbywających się „in-door" (pod dachem), będzie miał w tym roku swoją 31 edycję.

Festiwal Dialog–Wrocław

Wrocław, 7–15 października 2011 r.

Leopold Tyrmand „Tyrmand warszawski. Teksty niewydane" ****

Leopold Tyrmand kochał Warszawę, dawną i nową, z miłości do niej wrócił po wojnie do Polski. Odbudowę stolicy uznał za manifestację niezniszczalnego polskiego ducha, a samo miasto uważał za jedyne naprawdę interesujące w kraju.

Jean Sasson „Musiałam odejść. Wspomnienia żony i syna Osamy Bin Ladena" ****

Rozgałęziona rodzina Bin Ladenów nigdy nie mówi o Osamie. „Zniszczył nas wszystkich" – uznali jej członkowie w chwili zamachu na World Trade Center. Jedyną osobą w tym gronie, która o nim jeszcze opowiada, jest syn Osamy – Omar.

Ben Macintyre „Oszukać Hitlera. Największy podstęp w dziejach wywiadu" ****

Uczciwy przekręt w wykonaniu Brytyjczyków, a w roli głównej agent specjalny Glyndwr Michael, który już w chwili zwerbowania był martwy. Książka Bena Macintyre to napisana z werwą historia mistyfikacji o kryptonimie „Operacja Mielonka", dzięki której Brytyjczycy, przy znikomych stratach własnych, zajęli w kwietniu 1943 r. Sycylię, podczas gdy Niemcy byli święcie przekonani, że zaatakują w tym czasie Sardynię i Grecję.

Philip K. Dick „Ubik" ****

Książka kultowa. Uznawana przez jednych za opus magnum Philipa K. Dicka, przez innych za rzecz niedorobioną, choć nadal wartą lektury.

Baaba i Gaba Kulka „Baaba kulka" ****

Ta płyta może być szokiem, profanacją, może nawet zemdlić zaprzedanych wielbicieli Iron Maiden. Inni fani, jeśli potrafią nabrać trochę dystansu, mogą być miło zaskoczeni. Oto bowiem Gaba Kulka i zespół Baaba nagrali nowe wersje coverów heavymetalowej grupy.

John Coltrane „Ballads" *****

Wydany na wysokogatunkowym winylu album jest repliką kultowej płyty Coltrane'a z 1962 r. Jej zmysłową zawartość jeden z krytyków określił jako muzykę „zakochiwania się".