fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Tomasz Pietryga

Opinie

Komisarze wracają do polskich sądów

Komisja Europejska

Uruchomienie przez Brukselę drugiego etapu procedury naruszeniowej może zapowiadać bardziej zdecydowane kroki wobec Polski, łącznie z użyciem rozporządzenia wiążącego fundusze...

Pietryga

Opinie

Sądy oczyszcza czas

Trudno szukać sprawiedliwości po latach. Jeszcze trudniej, gdy osoba teraz rozliczana budowała nowy wymiar sprawiedliwości i była jego częścią.

Pietryga:

Opinie

Temida i 30 srebrników

Najbardziej przygnębia, że sędziowie KRS, którzy z niskich pobudek odwołali swojego przewodniczącego, wrócą do orzekania jako ci „sprawiedliwi".

Pietryga:

Opinie

Solidaryzm reglamentowany

Zapowiedź góralskiego nieposłuszeństwa w przestrzeganiu pandemicznych zakazów jest niebezpieczna. Rząd nie powinien lekceważyć tak radykalnych deklaracji.

Pietryga:

Opinie

Dziesiątka roku

Wiele wydarzeń prawnych z mijającego roku rozstrzygnie się lub będzie miało dalszy ciąg w 2021 r. Przyjrzyjmy się najważniejszym.

Pietryga

Opinie

Premier zawinił, niech naprawia

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki powinien pilnie sprecyzować swoją wypowiedź o zakazie poruszania się w ostatni dzień roku, bo mogła wprowadzić w błąd i narazić obywateli na bardzo surowe kary.

Pietryga:

Opinie

Nie róbmy polityki, szczepmy się

Nie ma dziś innej drogi wyjścia z pandemii niż szczepionka. Możemy ją przyjąć, licząc, że zyskamy zbiorową odporność, lub czekać na cud.

Pietryga:

Opinie

Z lockdownem od ściany do ściany

Rząd, wprowadzając restrykcje, chce uniknąć błędu wakacyjnej fiesty i pozwolić złapać oddech służbie zdrowia, która nie jest w stanie ograniczyć rosnącej śmiertelności Polaków.

Pietryga:

Opinie

Wyrok z miliardami w tle

Rozstrzygnięcie unijnego Trybunału w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego nabiera znaczenia w kontekście sporu o powiązanie funduszy z praworządnością.

Pietryga:

Opinie

Tu leży kompromis w sporze z UE

Zamrażanie funduszy, ale tylko wtedy, gdy na łamanie praworządności uderzającej w interesy finansowe UE wskazują twarde fakty, a nie wyobrażenia. To może być kompromisowe...

Pietryga

Opinie

Igor Tuleya, sędzia tragiczny

Sędzia Igor Tuleya

Warszawski sędzia Igor Tuleya dla wielu pozostanie symbolem sprzeciwu wobec zmian PiS, ale walki z systemem raczej nie wygra.

Pietryga:

Opinie

Zaszczepić Polaków na strach

Zachodnie rządy wkrótce będą się musiały zmierzyć z dylematem, czy zmuszać obywateli do szczepień na Covid-19, czy dać im wolność wyboru. W Polsce też już czas na taką dyskusję.

Pietryga:

Opinie

Koronawirusowa patolegislacja

Polski system legislacyjny stał się dysfunkcyjny. Ale nie od dziś brakuje w nim przejrzystych reguł i przewidywalności.

Pietryga:

Opinie

Zaklęcia nie pomogą

Jeżeli potwierdzą się informacje, że brak respiratorów lub personelu do ich obsługi zmusił do selekcji chorych, będzie to znak, że system walki z Covid-19 w Polsce się załamał.

Pietryga:

Opinie

Nie jesteśmy samotną wyspą

Administracja Bidena może być bardziej wyczulona na kwestie praworządności w Polsce. Może to wpłynąć na relacje polityczne obu krajów.

Pietryga:

Opinie

Wyjdźmy ze swoich twierdz

Ataki na Kościoły i duchownych są nieakceptowalne. Jednak to nie robienie ze świątyń warownych twierdz może je zatrzymać, ale szukanie kompromisu z umiarkowaną częścią...

Pietryga:

Opinie

Czas przestać liczyć na państwo

Pora wziąć odpowiedzialność za zdrowie swoje i bliskich. Bez czekania na sanepid i nowe rządowe obostrzenia. To dziś najlepsza strategia walki z Covid-19.

Pietryga:

Opinie

Roman Giertych - Prokuratura 1:0

Roman Giertych

Wiele wskazuje na to, że w sprawie mec. Romana Giertycha prokuratura porwała się z motyką na słońce. Zamiast wykrycia dużej afery gospodarczej będzie kompromitacja.

Pietryga:

Opinie

Jourová odcięła sędziom tlen

Věra Jourová

Symbol wolnych sądów Igor Tuleya, którego sprawa rozpatrywana jest przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, raczej nie uzyska wsparcia Brukseli upominającej się o...

Pietryga:

Urzędnicy

Może być jeszcze gorzej

Mateusz Morawiecki

Czy przesunięcie zaprzysiężenia nowego rządu skłoni polityków do refleksji, że pandemia ich również dotyczy? I że to nie rekonstrukcja, ale zagrożenie koronawirusem jest...

Pietryga:

Opinie

Pandemia puka do drzwi

Jak nigdy wcześniej potrzebujemy dziś dobrze zarządzanego państwa, ale też obywateli dbających o zdrowie swoje i swoich rodzin.

Pietryga:

Opinie

Prawica nie ma drugiego szeryfa

Prezes PiS Jarosław Kaczyński

Zbigniew Ziobro do perfekcji opanował język porozumiewania się z twardym elektoratem w sprawie sądów. Usuwając go ze stanowiska, Zjednoczona Prawica straci ważny filar, ale w...

Pietryga:

Urzędnicy

Licencja na bezkarność

Dobrze się stało, że silne tarcia w obozie władzy zatrzymały prace nad ustawą gwarantującą bezkarność urzędników.

Pietryga:
REKLAMA
Example Alt
e-Wydanie
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA