Grzegorz Wiśniewski

Grzegorz Wiśniewski

Grzegorz Wiśniewsk: Czy UE uda się odbudować europejski przemysł fotowoltaiczny

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen we wrześniowym orędziu o stanie Unii zwróciła uwagę na problem w dostępie do zielonych technologii, w tym fotowoltaiki. Częściowo przyznała, że jest to wynikiem krótkowzroczności lub braku zdecydowanego działania samej UE oraz krajów członkowskich.

Grzegorz Wiśniewski: Fotowoltaika i bezpieczeństwo

Odbudowa przemysłu PV w UE jest możliwa. Pojawia się okno czasowe dla lepszego ukierunkowania wsparcia, a na dodatek w najbliższych latach nastąpi wymiana technologii na nowe.

Warunki rozwoju fotowoltaiki w Polsce

Zmiany dotyczące fotowoltaiki, zaproponowane przez resort klimatu, nie muszą oznaczać końca tej branży – pisze Grzegorz Wiśniewski prezes IEO.

Wiśniewski o PEP2040: kierunek dobry tylko droga nie ta

Zgodnie z deklaracjami rządu OZE w dalszej perspektywie mają stanowić jeden z filarów polskiej energetyki, ale tempo zmian i postawione cele są zbyt wolne i zbyt mało ambitne oraz niedopasowane do polityki UE – pisze prezes IEO.

Wiśniewski: blokowanie wiatraków jest szkodliwe

Energia z wiatru na lądzie jest najtańszym źródłem energii dostępnym na rynku

Kosztowny brak OZE

Ostre wyhamowanie inwestycji w odnawialne źródła energii może kosztować Polskę nawet 15 mld zł. Tymczasem w ustawie budżetowej na rok 2020 nie ma na ten cel zarezerwowanych wystarczających środków - pisze Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

W sprawach neutralności klimatycznej wolniej nie znaczy taniej

Polska po raz drugi, ale tym razem w pojedynkę (w czerwcu br. miała jeszcze wsparcie Czech, Węgier i Estonii) odmówiła poparcia ustalanych na 2050 rok unijnych celów klimatycznych i zapowiada własną, wolniejsza ścieżkę dążenia do neutralności klimatycznej. Tym razem brak poparcia Polski w żaden sposób nie spowalnia wdrażania unijnego „Zielonego Ładu”. Rada UE ma wrócić do tematu neutralności klimatycznej w połowie roku. Ale gdyby do czerwca 2020 roku  Polska nie potwierdziła swojego udziału w dążeniu do unijnego celu pełnej dekarbonizacji do 2050 roku to czy nie postawiłaby się sama poza ramami mechanizmów europejskich, w tym unijnej solidarności finansowej?

Biznes po jasnej stronie mocy

O transformacji energetycznej w Polsce.

Dziwna rewolucja energetyczna

Polityka Ministerstwa Energetyki nie pasuje do nakierowanej na osoby biedniejsze polityki obecnego rządu.