Grzegorz Wiśniewski

Grzegorz Wiśniewski: Fotowoltaika i bezpieczeństwo

Odbudowa przemysłu PV w UE jest możliwa. Pojawia się okno czasowe dla lepszego ukierunkowania wsparcia, a na dodatek w najbliższych latach nastąpi wymiana technologii na nowe.

Warunki rozwoju fotowoltaiki w Polsce

Zmiany dotyczące fotowoltaiki, zaproponowane przez resort klimatu, nie muszą oznaczać końca tej branży – pisze Grzegorz Wiśniewski prezes IEO.

Wiśniewski o PEP2040: kierunek dobry tylko droga nie ta

Zgodnie z deklaracjami rządu OZE w dalszej perspektywie mają stanowić jeden z filarów polskiej energetyki, ale tempo zmian i postawione cele są zbyt wolne i zbyt mało ambitne oraz niedopasowane do polityki UE – pisze prezes IEO.

Wiśniewski: blokowanie wiatraków jest szkodliwe

Energia z wiatru na lądzie jest najtańszym źródłem energii dostępnym na rynku

Kosztowny brak OZE

Ostre wyhamowanie inwestycji w odnawialne źródła energii może kosztować Polskę nawet 15 mld zł. Tymczasem w ustawie budżetowej na rok 2020 nie ma na ten cel zarezerwowanych wystarczających środków - pisze Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

W sprawach neutralności klimatycznej wolniej nie znaczy taniej

Polska po raz drugi, ale tym razem w pojedynkę (w czerwcu br. miała jeszcze wsparcie Czech, Węgier i Estonii) odmówiła poparcia ustalanych na 2050 rok unijnych celów klimatycznych i zapowiada własną, wolniejsza ścieżkę dążenia do neutralności klimatycznej. Tym razem brak poparcia Polski w żaden sposób nie spowalnia wdrażania unijnego „Zielonego Ładu”. Rada UE ma wrócić do tematu neutralności klimatycznej w połowie roku. Ale gdyby do czerwca 2020 roku  Polska nie potwierdziła swojego udziału w dążeniu do unijnego celu pełnej dekarbonizacji do 2050 roku to czy nie postawiłaby się sama poza ramami mechanizmów europejskich, w tym unijnej solidarności finansowej?

Biznes po jasnej stronie mocy

O transformacji energetycznej w Polsce.

Dziwna rewolucja energetyczna

Polityka Ministerstwa Energetyki nie pasuje do nakierowanej na osoby biedniejsze polityki obecnego rządu.

Dziwna rewolucja energetyczna

Polityka Ministerstwa Energetyki nie pasuje do nakierowanej na osoby biedniejsze polityki obecnego rządu.