Wiktor Świetlik

List Rokity do Geremka trafił do Kiszczaka

Dramatyczny apel w sprawie niszczenia dokumentów komunistycznej bezpieki napisany w 1990 roku przez Jana Rokitę do Bronisława Geremka, jednego z najważniejszych ówczesnych polityków obozu postsolidarnościowego, trafił ostatecznie do… szefa tejże bezpieki, Czesława Kiszczaka. W jego archiwum po 28 latach udało się odnaleźć oryginał listu.

Maria Teresa Kiszczak pisze do arcybiskupa

Jak ustalili dziennikarze Polskiego Radia i „Rzeczpospolitej”, interwencje w sprawie publikacji medialnych podejmował nie tylko generał Czesław Kiszczak, ale i jego małżonka Maria Teresa. W listopadzie 2014 roku postanowiła zainterweniować u arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia w sprawie programu wyemitowanego przez Telewizję Trwam. Arcybiskup sprawę kulturalnie zignorował.

Jak amerykańska Polonia i rząd emigracyjny pomagali Żydom podczas II wojny światowej

Kilkaset ton żywności i odzieży oraz szczepionki - taka pomoc od Rady Polonii Amerykańskiej oraz kilku amerykańskich organizacji żydowskich trafiła do okupowanej Polski w ciągu niecałego roku. Była warta ponad milion dolarów. Koordynacją akcji pomocowych zajął się konsul generalny RP w Nowym Jorku Sylwin Strakacz.

Cała Polska pisze do Kiszczaka

Kolekcja listów, pocztówek, gratulacji i próśb, które otrzymywał Czesław Kiszczak jest imponująca. Wśród „Kiszczak Papers” w Stanford dziennikarze Polskiego Radia i „Rzeczpospolitej” znaleźli między innymi nieznane listy od Andrzeja Szczypiorskiego, Wiktora Woroszylskiego i Andrzeja Wielowieyskiego.

Archiwum Czesława Kiszczaka: część 2 – „Reprymenda”

W grudniu 2004 roku generałowie Czesław Kiszczak i Florian Siwicki udzielili listownej reprymendy Lechowi Wałęsie po jego wypowiedzi w telewizji. Były prezydent utrzymywał publicznie, iż w grudniu 1981 r. miał wiedzę, iż masakra strajkujących w kopalni „Wujek” górników była zaplanowana. Do listu obu generałów, a także jego pierwotnej wersji przygotowywanej przez Czesława Kiszczaka, jako pierwsi dotarli dziennikarze „Rzeczpospolitej” i Polskiego Radia.

Tajne archiwum generała Kiszczaka w USA

Czy były szef komunistycznego aparatu bezpieczeństwa chciał szantażować Lecha Wałęsę?

Czy Kiszczak szantażował Wałęsę?

Generał Czesław Kiszczak w 1993 roku planował działania wywarcia wpływu na Lecha Wałęsę. Przyznał się również do likwidacji akt Departamentu IV MSW, który zajmował się inwigilacją Kościoła. Tak wynika z listu odnalezionego w amerykańskim archiwum przez dziennikarzy „Rzeczpospolitej” i Polskiego Radia. Dokument nie był do tej pory znany polskim historykom. To jedno z wielu odkryć zespołu badawczego redakcji „Rzeczpospolitej” i Polskiego Radia. Rzucają one nowe światło na historię Polski ostatnich kilkudziesięciu lat.

Plan Morawieckiego i jego adwokaci

Na rzecz planu Morawieckiego dużo mocniejsze argumenty niż on sam, przedstawiają jego najbardziej zagorzali krytycy. Czyli elity władzy III RP – pisze publicysta.