Michał Nielepkowicz

Urzędnicy powinni przestać interpretować przepisy w kontrze do TK

W wielu przypadkach nieruchomości nie mogą być wykorzystywane w prowadzonej działalności i nie powinny podlegać opodatkowaniu najwyższą stawką podatku.

Połączenie w celu pełnienia danej funkcji nie przesądza o daninie od kontenera

Kontenery socjalno-biurowe mogą stanowić obiekty niepodlegające opodatkowaniu, jeżeli nie są połączone trwale z gruntem i nie stanowią budynków.

Koronawirus: jakiego wsparcia naprawdę potrzebują przedsiębiorcy

Możliwość wstecznego rozliczania strat podatkowych w PIT i CIT, zaniechanie poboru opłaty prolongacyjnej, czy przesunięcie w czasie wprowadzenia nowej matrycy stawek VAT to część rozwiązań mających pomóc przedsiębiorcom przeciwdziałać skutkom pandemii.

MDR: raportowanie schematów podatkowych

Ocena co jest schematem podatkowym, który trzeba zaraportować fiskusowi to niezwykle trudne zadanie. Wymaga ono przede wszystkim dogłębnej, indywidualnej analizy każdego działania podatnika.

Podatek od nieruchomości: jednolite deklaracje, czyli lepiej późno niż wcale

Trwają konsultacje nad wypracowaniem optymalnego wzoru deklaracji, które podatnicy będą stosować od 1 lipca 2019 r. w podatku od nieruchomości. Przedsiębiorcy czekają na to od dawna.

Podatek od nieruchomości - warto zrobić audyt firmowych obiektów budowlanych

Przegląd posiadanych przez przedsiębiorcę obiektów budowlanych może doprowadzić do obniżenia płaconego przez niego podatku i tym samym do zaoszczędzenia sporych kwot.

Podatek od nieruchomości: ukończone inwestycje trzeba zgłosić fiskusowi

Jeśli podatnik w 2018 r. ukończył budowę najpóźniej 31 grudnia br., to musi pamiętać, że już od stycznia 2019 r. powinien rozliczać podatek od nieruchomości.

Gminy upominają się o podatek od nieruchomości od części wspólnych

Urzędy gmin proszą właścicieli nieruchomości o korektę informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych (IN-15) w celu ponownego ustalenia powierzchni części wspólnych do opodatkowania. Można złożyć takie pismo, ale poprawne wyliczenia da się zrobić tylko z pomocą urzędnika.

Nadpłacony podatek od nieruchomości jest przychodem

Zwrócone, umorzone lub zaniechane podatki i opłaty nie stanowią przychodu. Jest jednak pewien wyjątek. Gdy daniny została zaliczona do firmowych kosztów, a następnie uznana za nadpłaconą, staje się przychodem do opodatkowania.

Podatek od nieruchomości: jak firmy mogą walczyć z decyzjami samorządów

Jednostki samorządu terytorialnego szukają dodatkowych źródeł dochodów. Coraz częściej kontrolują rozliczenia przedsiębiorców w podatku od nieruchomości i żądają wpłaty wyższych kwot.