Łukasz Chmielniak

Łukasz Chmielniak: Za dużo automatyzmu

Prawo do obrony w wielu przypadkach jest iluzoryczne.

Wiarygodność dokumentów: fałsz intelektualny jest groźny

W polskim dorobku orzeczniczym funkcjonują różne linie interpretacyjne pojęć, o których mowa w art. 271 k.k., tzn. innych osób uprawnionych do wystawienia dokumentów, oraz samego pojęcia dokumentu, o którym mowa w przepisie.

Oszustwo kredytowe w Kodeksie karnym

Do popełnienia oszustwa kredytowego wystarczy posłużenie się np. podrobionymi lub nierzetelnymi dokumentami i oświadczeniami o istotnym znaczeniu dla uzyskania świadczeń.

Łukasz Chmielniak: Pranie brudnych pieniędzy ma różne oblicza

Przestępstwo z art. 299 § 1 k.k. nie odnosi się jedynie do środków finansowych, ale również do innych wartości majątkowych, takich jak instrumenty finansowe, prawa majątkowe, inne mienie ruchome, a także nieruchomości.

Sprzedajność urzędniczą trzeba zbadać należycie - orzeczenia sądów

O przyjęciu korzyści majątkowej można mówić również w sytuacji, gdy urzędnik mógł wpływać na końcowe załatwienie sprawy, a czynność służbowa stanowiąca okazję do przyjęcia przez niego pieniędzy choćby w części należy do kompetencji tego urzędnika.

Przestępstwo oszustwa a korzyść majątkowa - orzecznictwo sądów

Pojęcie „korzyści majątkowej", będącej celem działania sprawcy przestępstwa, powinno być rozumiane szeroko – wynika z rozstrzygnięć sądowych.