Teresa Kaczorowska

Mariusz Urbanek: Tyrmand traktował komunizm jako osobistą obrazę

Tyrmand był zbuntowany wobec rzeczywistości, każdej rzeczywistości. Pozostawał w sporze z dominującymi ideologiami, był w konflikcie z nosicielami jedynej racji, odrzucającymi myślenie inne niż ich własne. W tym sensie to nie on się zmienił, kiedy przyjechał do Ameryki, tylko zmieniał się świat wokół niego - mówi Mariusz Urbanek, autor biografii „Zły Tyrmand".

Repatrianci przez Pułtusk do nowego życia

W ośrodku adaptacyjnym w Pułtusku 130 repatriantów szykuje się do nowego życia w Polsce po przyjeździe z Kazachstanu. Tak jak ich przodkowie wywiezieni z Kresów zaczynali wszystko od zera w stepie, również oni opuścili swe domy i wyruszyli w podróż, zaczynając życie od nowa. Pandemia koronawirusa niestety wydłuży ich powrót.

Jadwiga i Krystyna Kubicka. Ofiara Obławy Augustowskiej i jej córka

Ojca nie poznała nigdy. Zginął w Auschwitz-Birkenau. Matkę zabrali Sowieci już po wojnie, w lipcu 1945 roku. Ona sama, jako kilkuletnie dziecko, szykanowana była przez milicję i UB. Przetrwała, przerzucana w czasach stalinizmu z jednej miejscowości do kolejnej.

Curie-Skłodowska mogła nigdy nie wyjechać do Paryża

Gdyby młoda Skłodowska nie została odrzucona przez rodziców Kazimierza Żórawskiego ze Szczuk, w którym się gorąco zakochała, prawdopodobnie nie wyjechałaby z Polski do Paryża i pewnie nie dokonałaby swoich słynnych odkryć.