Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się świat i Polska. Jak wygląda nowa rzeczywistość polityczna po wyborach prezydenckich. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.
Czytaj, to co ważne.
Aktualizacja: 02.02.2017 18:13 Publikacja: 02.02.2017 18:13
W Szczukach wyprzystojniała, była świeża i pełna wdzięku.
Foto: materiały prasowe
Majątek Szczuki – wówczas w powiecie ciechanowskim, w guberni Płock na Mazowszu – był pierwszym miejscem poza rodzinnym domem w Warszawie, gdzie zamieszkała genialna nastolatka. Mania (bo tak nazywano w domu najmłodszą Marię Salomeę Skłodowską) przybyła z Warszawy do Szczuk w mroźny i śnieżny Nowy Rok, 1 stycznia 1886 r. Miała wtedy dokładnie 18 lat i dwa miesiące. Była po maturze, którą uzyskała w wieku 16 lat, ze złotym medalem, w III Rządowym Gimnazjum w Warszawie. Była też po rocznych wakacjach 1883/1884 u rodziny na wsi (nazwie je potem najszczęśliwszym w swoim życiu „rokiem swobody") oraz po ledwie rozpoczętych studiach konspiracyjnych na unikalnym w świecie Uniwersytecie Latającym (nazywanym Babskim).
Jak zmienia się świat i Polska. Jak wygląda nowa rzeczywistość polityczna po wyborach prezydenckich. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.
Czytaj, to co ważne.
Weto Karola Nawrockiego do ustawy o pomocy uchodźcom wojennych uderza w Ukraińców, ale jeszcze mocniej w nasze p...
Co nie do końca udaje się Ishbel Szatrawskiej w fabule, pisarka nadrabia stylem. Pod tym względem „Wyrok” jest r...
Lektura „Długu hańby” wywołuje gorycz: brygadę Sosabowskiego montowano po to, by zrzucić ją w Polsce podczas wal...
Choć w Szczecinie zaangażowanych regionalistów nie brakuje, to obszerną i przystępną pracę o ich mieście stworzy...
Do języka potocznego przeszło nieco romantyczne powiedzenie o tym, by może jednak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady.
„Dragon Ball Z: Kakarot: Daima” bazuje na popularnym serialu animowanym zarówno fabularnie, jak i wizualnie.
Kiedyś dotacje, teraz raczej kredyty na preferencyjnych warunkach. Podejście Brukseli do finansowania rozwoju przedsiębiorstw z branży rolno-spożywczej ewoluuje, ale niezmienne jest to, że wciąż firmy mogą liczyć na wsparcie. Co więcej, już nie tylko ze środków unijnych, ale także krajowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas