Sławomir Lisiecki

Koronawirus. Czy właściciele galerii są skazani na porażkę w sporach z najemcami?

Zmiana przez sąd umowy na podstawie art. 3571 kodeksu cywilnego wymaga łącznego spełnienia ustawowych przesłanek, dlatego najemcy muszą wykazywać zarówno wystąpienie nieprzewidzianej wcześniej nadzwyczajnej zmiany stosunków, jak i nadmiernych trudności w spełnianiu ich świadczenia, lub grożącej im straty.

Skutki drugiego lockdownu w galeriach handlowych

Na skutek rosnącej liczby zachorowań na COVID-19 rząd podjął decyzję o zamknięciu sklepów w galeriach handlowych. Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wprowadzono zakaz handlu i prowadzenia działalności usługowej dla większości branż działających w galeriach handlowych. Zakaz zostanie zniesiony za kilka dni, jednak jego skutki w relacjach między najemcami a właścicielami galerii potrwają znacznie dłużej.

Krajobraz po bitwie - gdzie jest polski handel po epidemii

Galerie handlowe zostały otwarte po okresie zakazów, które objęły sporą część najemców, władze złagodziły prawie wszystkie restrykcje epidemiczne wobec ostatnich branż, gorące (także medialne) spory między najemcami a wynajmującymi przycichły i w dużej części przenoszą się do (wirtualnych) sal negocjacyjnych.

Koronawirus: mediacja lekiem na covidowe zło

Z uwagą śledzimy rozważania kolegów adwokatów i radców prawnych, zachęcające do mediacji. Publikacje, które pojawiły się w ostatnim czasie stanowią ważny głos w dyskusji, jak przekonać przedsiębiorców do wyboru tej niedocenianej drogi rozwiązywania sporów. Dyskusja jest potrzebna.

Koronawirus na placu budowy

Czy epidemia może być zdarzeniem siły wyższej? Tak, jednak trzeba to udowodnić.

Tarcza antykryzysowa: zniesienie zakazów w galeriach handlowych a wypowiadanie umów najmu

W ostatnich dniach byliśmy świadkami decyzji Rządu dotyczących uwalniania kolejnych segmentów gospodarki, zamrożonej wskutek przeciwdziałaniu epidemii wywołanej przez koronawirusa. Wbrew wcześniejszym komunikatom rządzących o otwarciu centrów handlowych dopiero w III fazie odmrażania gospodarki, planowanej najwcześniej na drugą połowę miesiąca, najemcy otworzyli swoje lokale w galeriach już 4 maja 2020 r.

Tarcza antykryzysowa zawiesza kodeksowe możliwości wypowiadania najmów w galeriach

Najemcy galerii handlowych proszą wynajmujących, a czasem wręczę żądają od nich, podjęcia określonych działań (np. obniżki czynszu). W części tych pism pojawia się ultimatum: „w braku porozumienia wypowiemy umowę”. W związku z tym pojawia się pytanie, czy faktycznie możliwe jest wypowiedzenie umowy przez takich najemców w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego?

Koronawirus: problemy najemców w dobie pandemii

Rząd pomimo istniejących już w polskim prawie instytucji, które mogłyby być zastosowane pomiędzy przedsiębiorcami w tych wyjątkowych okolicznościach, wprowadził nowe, niekoniecznie korzystne z perspektywy wynajmujących regulacje.

Dwie emerytury dla byłych żołnierzy zawodowych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesza przyznane emerytury żołnierzom zawodowym, którzy wstąpili do służby przed 2 stycznia 1999 r. jeśli mają ustalone prawo do emerytury wojskowej.