Dawid Piekarz

Dawid Piekarz: Tamtego rynku już nie ma

Artykuł prof. Jana Czekaja pt. „Menedżerskie zdolności prezesa Obajtka" opublikowany 29 marca br. w „Rzeczpospolitej" jest ciekawą „fotografią" sposobu myślenia części ekspertów i decydentów na temat rynku naftowego. Tyle że modele aktualne dwie dekady temu, dziś są anachroniczne.

Dawid Piekarz: Zmieńmy prawo, zamiast grozić przedsiębiorcom

Czy spotkaliście się Państwo z urzędem skarbowym, który odpuszcza obywatelowi podatek uznając, że co prawda ustawa jasno stwierdza, że pieniądze się fiskusowi należą, ale przecież intencje twórców regulacji były zgoła inne? Lub z sądem, który orzeka, że owszem, jazda po wódce jest przestępstwem, ale narodziny syna są wyjątkową okazją do wypicia? Nie – i raczej się Państwo z tym nie zetkną. Byłoby to absurdem i stawiało na głowie całe pojmowanie prawa. Natomiast urzędnicy nie widzą absurdu w obwinianiu obywateli za to, że korzystają z możliwości, jakie daje im źle skonstruowane prawo.

CPL: czas na decyzję

II Rzeczpospolita budową Centralnego Okręgu Przemysłowego i Gdyni stworzyła ramy strategiczne dla rozwoju ówczesnej gospodarki. Podobną rolę może spełnić dziś Centralny Port Lotniczy.

Saudyjska dywersyfikacja

Dywersyfikacja nie jest tematem pozapolitycznym. Rosja zapowiedziała traktowanie surowców energetycznych jako środka wpływów politycznych.