Marcin Trepka

Zgodność z normami nie przesądza o bezpieczeństwie produktu

Inspekcja Handlowa każdego roku przeprowadza kilka tysięcy kontroli produktów wprowadzonych do obrotu, sprawdzając czy spełniają one określone prawem wymagania i są bezpieczne dla użytkowników. Gdy dopatrzy się nieprawidłowości, sprawę kieruje do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

2 mln zł kary dla menedżera za antykonkurencyjne porozumienia

Czy i kiedy menedżerowie powinni się obawiać interwencji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów? Jak się przygotować na wypadek ewentualnego postępowania antymonopolowego, w którym poza spółką zarzuty otrzyma także zarząd?

Spółka-matka odpowie za naruszenia spółki-córki

Odpowiedzialności podmiotu kontrolującego spółkę zależną nie wyłącza brak pełnej wiedzy o naruszeniu przez nią prawa konkurencji. Spółka-matka musi kategorycznie zdystansować się od niedozwolonych praktyk spółki-córki i podjąć działania prowadzące do ich zakończenia.

Jak daleko sięga uznanie decyzyjne organu w postępowaniu antymonopolowym UOKiK

W toku postępowania antymonopolowego prezes UOKiK dokonuje analizy, czy koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji.

Jak daleko sięga uznanie decyzyjne urzędu

Polskie i europejskie przepisy prawa konkurencji przewidują obligatoryjną kontrolę zamiaru koncentracji przedsiębiorstw, gdy spełnione zostaną ustawowe przesłanki takiej kontroli. W takim przypadku przedsiębiorcy muszą powstrzymać się z dokonaniem koncentracji (przejęcia kontroli) do momentu uzyskania zgody organu.

Prawo konkurencji - czy polscy przedsiębiorcy powinni obawiać się pozwów o milionowe odszkodowania?

Nabywcy produktów po zawyżonych cenach mogą domagać się bezpośrednio od członków kartelu w postępowaniu sądowym odszkodowania w wysokości nadpłaty, którą zmuszeni byli uiszczać za nabywane produkty.

Komunikacja e-mailowa dowodem w postępowaniu przed UOKiK

Każdy e-mail może być jedyną albo uzupełniającą podstawą ustalenia faktów i sformułowania ocen przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I nie zawsze będą to fakty i oceny dla organizacji korzystne.

Status sygnalisty w firmie ma nadawać prokurator

Projektowane przepisy, które mają wejść w życie od nowego roku przewidują szereg rozwiązań ukierunkowanych na zapobieganie i zwalczanie korupcji, a wśród nich ochronę statusu tzw. sygnalisty (ang. whistleblower) oraz obowiązek wprowadzenia procedur antykorupcyjnych.

Kiedy przedsiębiorca może dostać karę za naruszenie

Kodeksy dobrych praktyk, czyli „soft law”, mogą być używane przez prezesa UOKiK przy klasyfikacji zachowania przedsiębiorców jako nieuczciwej praktyki rynkowej – piszą prawnicy Marcin Trepka i Martyna Wurm.