fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rozmaitości

Mamy więcej Pomników Historii

Mały Pałac w Łomnicy
ROL, Filip Frydrykiewicz F.F. Filip Frydrykiewicz
Pałace i parki krajobrazowe Kotliny Jeleniogórskiej, warszawskie Filtry, zespół zamkowo-pałacowy wraz z kościołem parafialnym w Kórniku, XIX-wieczna Osada Fabryczna w Żyrardowie, młyn papierniczy w Dusznikach Zdroju oraz trafiły na listę Pomników Historii
Przedstawiciele obiektów odebrali w czwartek stosowne dokumenty podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.
Prezydent Bronisław Komorowski podziękował wszystkim za dbanie o zabytki i wyraził nadzieję, że uda mu się niebawem odwiedzić miejsca, które podczas jego kadencji trafiły na listę Pomników Historii. "One są wyznacznikiem naszej tożsamości, ale także i naszej ambicji na przyszłość. One budują dumę, budują także poczucie przynależności do kultury polskiej, do kultury europejskiej" - podkreślił.
Totalizator Sportowy uruchomił 1 stycznia zdrapkę Skarby Polski, z której zyski mają być przeznaczone na ochronę Pomników Historii.
Z wyróżnienia szczególnie cieszył się Krzysztof Korzeń z Fundacji Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. - Mamy szczególną satysfakcje, bo te obiekty przez lata były niszczone, jako obce nam kulturowo. Władze nie chciały się przyznać do tego dziedzictwa. Tymczasem pałace w dolinie Jeleniogórskiej są zespołem wyjątkowym w skali Europy - mówi. Prywatni właściciele podnoszą je teraz z ruin, nadają im nowe funkcje, udostępniają publiczności. Organizują w nich życie kulturalne, pielęgnują tradycje ważne dla lokalnej społeczności.
Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej zamierza starać się o wpisanie zespołu pałaców i ogrodów na listę dziedzictwa kulturowego świata UNESCO. Uznanie zabytków za Pomniki Historii otwiera formalnie taką możliwość.
Prezydent państwa może uznać za Pomnik Historii zabytek nieruchomy wpisany do rejestru lub park kulturowy o szczególnej wartości dla kultury. Wniosek do prezydenta o wpisanie obiektu na listę Pomników Historii składa minister kultury po uzyskaniu opinii Rady Ochrony Zabytków.
Od 1994 r., od kiedy tytuł jest przyznawany, na listę trafiło prawie 50 obiektów m.in. zespół klasztorny na Jasnej Górze, pole bitwy pod Grunwaldem oraz historyczne zespoły Krakowa i Warszawy (z Traktem Królewskim i Wilanowem). Minister kultury może również przedstawić Komitetowi Dziedzictwa Światowego UNESCO wniosek o wpisanie Pomnika Historii na Listę Światowego Dziedzictwa.
Pałace i ogrody Kotliny Jeleniogórskiej uznane za Pomniki Historii
Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA