fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Kogo kręci kino historyczne?

materiały prasowe
W tym roku przegląd odbywa się pod hasłem „Widma wolności". Tematem przewodnim jest konfrontacja różnych wizji końca komunizmu i jego znaczenie dla mieszkańców byłych demoludów.
W czwartek dwa filmy polskie – znana nam już „Zwerbowana miłość" Tadeusza Króla oraz przedpremierowe „80 milionów" Waldemara Krzystka.
Kogo kręci kino historyczne?, kino Kultura, Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23, wstęp wolny, po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej: 22 826 33 35, czwartek (3.11) – wtorek (8.11), godz. 18 i 20
P R O G R A M   P R Z E G L Ą D U
3 listopada (czwartek)
Gość: Jacek Bromski
1.Pod Czerwoną Kakadu (Der Rote Kakadu), Niemcy 2006, reż. Dominik Graf, 128  min., fab. Obsada: Max Riemelt, Jessica Schwarz ,Ronald Zehrfeld, Tanja Schleiff
W czasach gdy Gagarin leciał w kosmos, tytułowy nocny klub był dla mieszkańców Drezna oazą wolności, a dla służb specjalnych – pułapką zastawioną na nieprawomyślnych obywateli. Wpadają w nią poetka Luise, jej mąż Wolle i 20-letni Siggi, który bardzo chce zostać studentem. Barwna, pełna muzyki i tańca, lecz daleka od „ostalgii" wizja życia w komunistycznej części Niemiec.
2.     Zwerbowana miłość, reż. Tadeusz Król, Polska 2010, 86 min., fab.
Obsada: Joanna Orleańska, Robert Więckiewicz, Krzysztof Stroiński, Sonia Bohosiewicz
PRL dogorywa, lecz Andrzej i Siejka, dwaj agenci służb specjalnych, nie tracą zimnej krwi. Przygotowują operację, która pozwoli im spokojnie myśleć o przyszłości. Jej powodzenie zależy od młodej, zakochanej kobiety. Wszystko zdaje się przebiegać zgodnie z planem, lecz cyniczni agenci wkrótce doświadczają na własnej skórze, że klasyk miał rację: nie igra się bezkarnie z miłością.
4 listopada (piątek)
Gość: red. Janusz Wróblewski
1.     Papier będzie niebieski (Hîrtia va fi albastră), Rumunia 2006, reż. Radu Muntean, 92 min., fab.
Obsada: Paul Ipate, Adi Carauleanu, Dragos Bucur, Tudor Istodor, Alexandru Potocean
Tragikomiczna odyseja plutonu, który w nocy z 21 na 22 grudnia
1989, patroluje ulice Bukaresztu. Miasto jest ogarnięte rewolucyjnym chaosem. Zdezorientowani żołnierze nie wiedzą, co robić: walczyć z terrorystami, którzy rzekomo zaatakowali siedzibę państwowej telewizji, czy przyłączyć się do manifestantów. Marzą o lepszym życiu, którego symbolami są „mięso, jeansy i coca-cola".
2.     Tak spędziłem koniec świata (Cum mi-am petrecut sfârşitul lumii),
Rumunia 2006, reż. Catalin Mitulescu, 106 min., fab.
Obsada: Dorotheea Petre, Timotei Duma, Carmen Ungureanu, Corneliu Ţigancu
Rumuński komunizm dogorywa, ale jeszcze pokazuje zęby. Zniszczenie szkolnego popiersia Ceauşescu oznacza wielkie kłopoty dla mimowolnych sprawców tego czynu. 17-letnia Eva postanawia przepłynąć przez Dunaj i uciec za granicę. Jej młodszy brat, wraz ze swoimi przyjaciółmi, opracowuje plan zamordowania dyktatora. W tle: niejednoznaczny portret społeczeństwa okresu przełomu.
5 listopada (sobota)
Gość: reż. András B. Vágvölgyi
1.     Kolorado Kid (Kolorádó Kid), Węgry/Wielka Brytania  2010, reż. András B.  Vágvölgyi , 93 min., fab.
Obsada: Zsolt Nagy, Lilla Sárosdy, Andrea Fullajtár, Michael Kelly, Tibor Gáspár
Budapeszt, trzy lata po powstaniu 1956 roku. Béla Kreuzer, hazardzista i utracjusz, korzysta z życia nie wiedząc, że po piętach depcze mu tajna policja. W celi spotyka dawnego znajomego. W retrospekcjach powracają dni antykomunistycznej rewolucji. Reżyser, debiutant i były dziennikarz, mówi o swoim filmie: „Vágvölgyi spotyka Tarantino". Krytycy wolą określenie: "noir Kadar".
2.     Chłopcy z Budakeszi (Budakeszi srácok), Węgry 2006, reż. Pál Erdöss, 112 min.,  fab.
Obsada: Eszter Nagy-Kálózy, Szabolcs Veégh, Zsolt Huszár
Adaptacja autobiograficznej powieści Lustro dzieciństwa Istvána Kovácsa, byłego konsula Republiki Węgierskiej w Krakowie i tłumacza polskiej literatury. Jej bohaterowie, dorastający chłopcy, dostają twardą lekcję życia w kraju, próbującym otrząsnąć się z wojennej traumy i rządów wielbicieli Stalina. Inspiracją dla autora był pomnik Małego Powstańca, stojący pod murami warszawskiej Starówki.
6 listopada (niedziela)
Gość: dr Paweł Ukielski
1.     Granica (Hranica), Słowacja  2009, reż. Jaroslav Vojtek, 72 min., dok.
Symbolem podzielonej Europy stał się Berlin, mało kto natomiast słyszał o dramacie mieszkańców gminy Slemence. Gdy Stalin postanowił zaanektować Ruś Zakarpacką, ogrodzenie z drutu kolczastego w ciągu jednej nocy przecięło na pół całą wieś, łącznie z cmentarzem. Przejście graniczne otwarto dopiero 60 lat później. Filmowy dokument nagradzany na wielu festiwalach.
2.     Dowód osobisty
(Občiansky průkaz), Słowacja/Czechy 2011, reż. Ondŕej Trojan, 129 min., fab.
Obsada: Libor Kovář, Matouš Vrba, Jakub Šárka, Aňa Geislerová
W latach 70. Czechosłowacja weszła w erę „normalizacji". Tępiono objawy samodzielności oraz uleganie wpływom zachodniej kultury. Czterech nastolatków, zafascynowanych muzyką Led Zeppelin i Black Sabbath, rzuca wyzwanie systemowi, niszcząc dowody osobiste. Scenariusz tej gorzkiej komedii powstał na podstawie książki Petra Šabacha, najbardziej czeskiego z czeskich pisarzy.
7 listopada (poniedziałek)
Gość: reż. Christian Nochev
1. Kroki w piasku (?????? ? ??????), Bułgaria 2010, reż. Iwajło Christow, 89 min.,  fab.
Obsada: Iwan Barnew, Jana Titowa, Wełko Kinew, Dejan Donkow, Nenczo Ilczew
Film, oparty opowieści bułgarskiego emigranta, którego reżyser przypadkowo spotkał w Chicago. Jego historia była typowa i zarazem jedyna w swoim rodzaju. Do Ameryki trafił z austriackiego obozu dla uchodźców. W ojczyźnie nie miał żadnej przyszłości, po tym jak popadł z konflikt z władzą. Zostawił tam jednak dziewczynę, z którą był związany już od szóstego roku życia...
2.
Jak ogień i  płomienie (Wie Feuer Und Flamme), Niemcy 2001, Reż. Connie Walter,
94 min., fab.
Obsada: Anna Bertheau, Antonio Wannek, Hermann Beyer, Tim Sander
Miłość, muzyka i komunizm czyli nowa wersja historii Romea i Julii.  17-letnia Nele z Berlina Zachodniego poznaje punka, mieszkającego po drugiej stronie muru. Rodzina i przyjaciele nie akceptują ich związku. Co gorsza, swoje zdanie w tej sprawie ma też enerdowska służba bezpieczeństwa. Zakochani, rozdzieleni przez politykę, druga szansę od losu dostaną dopiero  po zjednoczeniu Niemiec, w roku 1990.
8 listopada (wtorek)
Debata
panelowa podsumowująca 5. edycję przeglądu „Kogo kręci kino historyczne?" pt. „ Między sentymentem a potępieniem – obraz komunizmu w kinematografiach byłych demoludów", godz. 18.00
Gość: reż. Gábor Zsigmond Papp
1.     Życie agenta (Az ügynök élete), Węgry 2004, reż. Gábor Zsigmond Papp, 82 min., dok.
Węgierska tajna policja miała opinię jednej z najskuteczniejszych. W jej archiwach znaleziono multum filmów instruktażowych, z których funkcjonariusze dowiadywali się, jak werbować współpracowników, przeszukiwać mieszkania, zakładać podsłuchy i śledzić podejrzanych. Montaż tych materiałów mówi o naturze totalitaryzmu więcej, niż setki naukowych dysertacji. Śmieszne i straszne zarazem.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA