fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sylwetki

Wojciech Kwaśniak zastępcą przewodniczącego KNF

Wojciech Kwaśniak
Fotorzepa, Joa Joanna Dudek
Wojciech Kwaśniak został zastępcą przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego - poinformował Andrzej Jakubiak, nowy przewodniczący KNF.
Kwaśniak będzie zajmował się sektorem bankowym. Przewodniczący będzie nadzorował pion rynku kapitałowego w urzędzie KNF. Drugim przewodniczącym jest Lesław Gajek, który odpowiada za pion ubezpieczeniowy i emerytalny.
Wojciech Kwaśniak był szefem Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego w okresie, w którym nadzór bankowy był związany organizacyjnie z Narodowym Bankiem Polskim.
Na pierwszej konferencji prasowej po powołaniu na stanowisko przewodniczącego KNF Jakubiak mówił o tym, jak postrzega rolę komisji w „sieci bezpieczeństwa" polskiego rynku finansowego. - KNF nie działa sama – najważniejszymi partnerami będą Narodowy Bank Polski, Ministerstwo Finansów i Bankowy Fundusz Gwarancyjny – stwierdził. Dodał też, że spotkał się już z prezesem banku centralnego Markiem Belką.
- Banki polskie są dobrze skapitalizowane, przygotowane do pracy w normalnych warunkach - powiedział Andrzej Jakubiak. - Mamy bufory kapitałowe, które zabezpieczają banki - stwierdził szef KNF. Podał, że średni współczynnik wypłacalności wynosi 13,5 proc.
- Nie ma banku ze współczynnikiem wypłacalności poniżej 8 proc. - dodał szef KNF. Według niego, największym czynnikiem ryzyka jest kurs walutowy oddziałujący na portfel kredytów walutowych banków.
W Polsce działa 48 banków komercyjnych, 575 spółdzielczych. Jak podał Andrzej Jakubiak program naprawczy realizuje obecnie 8 banków komercyjnych i 12 banków spółdzielczych.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA