fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Górnicy z JSW odwołali strajk planowany 9 czerwca

Fotorzepa, Tom Tomasz Jodłowski
- Chcemy pokazać naszą dobrą wolę, będziemy rozmawiać jeszcze w tym tygodniu, choć to nie my zerwaliśmy piątkowe rozmowy - mówi "Rz" Piotr Szereda, rzecznik związkowców z Jastrzębskiej Spółki Węglowej
Nie wiadomo, kiedy dojdzie do rozmów. Wiadomo jednak, że zaplanowane na 9 czerwca dwugodzinne strajki na każdej zmianie pięciu kopalń JSW, które kosztowałyby spółkę ok. 9 mln zł utraty przychodów zostają zawieszone.
O rozmowy i zaniechanie akcji strajkowej zaapelował w weekend zarząd JSW, wojewoda śląski i ministerstwo gospodarki.
Dziś Waldemar Pawlak, szef resortu i wicepremier zapewnił, że debiut JSW („Rz" wycenia ją na ok. 15,3 mld zł, a prognozuje, że zostanie zaoferowana za 12,5 mld zł) planowany na 6 lipca odbędzie się w terminie.
Przypomnijmy: w piątek gdy trwały negocjacje dotyczące m.in. płac i akcji pracowniczych tuż przed prawie pewnym porozumieniem związkowcy poinformowali zarząd JSW faksem o planowanej akcji strajkowej. Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk przerwał wtedy rozmowy, a prezes JSW Jarosław Zagórowski nazwał je „grą pozorów".
W czwartek o godz. 12 w Sejmie odbędzie się posiedzenie komisji skarbu, na którym ministrowie skarbu i gospodarki przedstawią sytuację przed upublicznieniem JSW.
- Pewnie będzie dążenie do podpisania porozumienia w JSW przed tym posiedzeniem - mówi „Rz" Wacław Czerkawski, wiceszef Związku Zawodowego Górników w Polsce.
- Równocześnie oświadczamy, że nie pozwolimy się szantażować i obrażać, a interesów załogi będziemy bronić do końca bez względu na próby zastraszania i insynuacji, jakie znalazły się w apelu złożonym przez stronę rządową oraz Zarząd JSW S.A. Żądamy od autorów apelu (Zarządu JSW S.A. oraz strony rządowej ) przedstawienia do publicznej wiadomości informacji, jakich to rzekomych „własnych" interesów mieliby się zrzec członkowie MKPS JSW S.A., które mają utrudniać negocjacje – napisali członkowie MKPS.
- Wojewoda wyznaczy nowy termin rozmów najprawdopodobniej we wtorek rano - powiedziała „Rz" Marta Malik z urzędu wojewódzkiego w Katowicach.
Resorty skarbu i gospodarki, wojewoda i zarząd JSW wydały dzisiaj oświadczenie, w którym czytamy, że „upublicznienie JSW przebiega zgodnie z planem. Budowa księgi popytu będzie miała miejsce w drugiej połowie czerwca, a debiut 6 lipca".
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA