fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Dzień Ojca. Data Dnia Ojca. 23 czerwca życzenia dla taty

Dzień Ojca obchodzimy 23 czerwca
Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Paweł Majewski
Kiedy obchodzi się Dzień Ojca? W Polsce święto wszystkich ojców jest 23 czerwca, ale w innych krajach są różne dni, w których przypada Dzień Ojca
W Polsce Dzień Ojca obchodzi się od 1965 roku. 23 czerwca życzenia odbierają również ojcowie w Nikaragui. W wielu rodzinach dzieci wręczają w tym dniu swoim ojcom drobne upominki.
Skąd wywodzi się zwyczaj obchodzenia Dnia Ojca? Wszystko zaczęło się w Spokane w USA 19 czerwca 1910. Było ono hołdem dla jednego z mieszkańców, który po śmierci żony sam wychował sześcioro dzieci.
Dzień Ojca zaakceptował prezydent USA w 1924 roku, a w 1966 roku wyznaczono święto ojców na trzecią niedzielę czerwca. Zwyczaj ten zaakceptowano również w Wielkiej Brytanii i Holandii. Ale nie jest to obligatoryjne. W krajach tradycyjnie katolickich (Włochy, Hiszpania) Dzień Ojca obchodzi się 19 marca, w dzień św. Józefa. W różne dni czerwca obchodzi się Dzień Ojca na Litwie i w Austrii. W Niemczech święto ojców jest ruchome, związane z Wielkanocą (z czasem Niemcy Dzień Ojca zaczęli określać jako Dzień Mężczyzn).
Dzień Ojca obchodzi się nie tylko w czerwcu. Życzenia dla taty w listopadzie składają Norwedzy i Estończycy.
Swoje święto (Dzień Matki 26 maja) mają również mamy. Ale życzenia i prezenty dla rodziców mogą stać się miłą tradycją nie tylko z okazji ich świąt.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA