fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

W 2015 r. bez deficytu w finansach publicznych?

Jacek Rostowski
Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
Polska do 2015 r. zrównoważy wynik sektora finansów publicznych – zapowiedział wczoraj Jacek Rostowski, minister finansów, na spotkaniu ze studentami SGH.
– Planujemy zlikwidowanie nadmiernego deficytu do 2012 r., czyli planujemy obniżyć go poniżej 3 proc. PKB – tłumaczył szef resortu finansów. – Chcemy do 2015 r. zrównoważyć wynik sektora finansów i mieć zero deficytu.
Rostowski podtrzymał zapowiedź, że rząd do 2018 r. chce ograniczyć dług publiczny do 40 proc. PKB.
Jego zdaniem jednym z najpoważniejszych priorytetów dla polskiej prezydencji w UE (ze względu na finanse publiczne) jest uporanie się z kryzysem greckim. – Od dawna popieramy znacznie niższe oprocentowanie pomocy udzielonej Grecji, Irlandii i Portugalii. To nie jest tylko nasze stanowisko, ale i Komisji Europejskiej, i EBC – podkreślił Rostowski.
Minister finansów powiedział po spotkaniu na SGH, że popiera pomysł zgłoszony przez prezesa Europejskiego Banku Centralnego Jeana-Claude'a Tricheta, by rządy państw członkowskich strefy euro, zmagające się z kryzysem zadłużenia, rozważyły stworzenie wspólnego ministerstwa finansów UE.
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA