fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Adamed polskim liderem innowacji

Maciej Adamkiewicz prezes Adamedu
Fotorzepa, Mateusz Dąbrowski Mateusz Dąbrowski
Producent leków przejmuje, ale i pracuje nad nowymi lekami
 
Wśród polskich firm farmaceutycznych pracujących nad innowacyjnymi preparatami za lidera uchodzi podwarszawski Adamed, którego przychody (jako całej grupy) w 2010 r. wyniosły 576 mln zł.
Założonej przez farmaceutę Mariana Adamkiewicza w 1986 r. firmie udało się niedawno przejąć spółkę o znacznie dłuższej historii Polfę Pabianice, której początki sięgają 1889 r. Kupiła też innego krajowego producenta leków – Agropharm. Teraz walczy o zakup drugiej spółki Polskiego Holdingu Farmaceutycznego – Polfy Warszawa.
W 2010 r. – jak wynika z danych dostarczonych przez spółkę firmie CASE Doradcy – Adamed przeznaczył na badania i rozwój 44 mln zł. Najwięcej, bo 17,4 mln zł trafiło na rozwój leków generycznych. W tym roku Adamed zamierza wydać podobną kwotę, w tym blisko 60 proc. tej kwoty przeznaczy na rozwój leków innowacyjnych.
Pozostałe 40 proc. Adamed zainwestuje w prace nad lekami generycznymi, czyli tańszymi odpowiednikami już istniejących na rynku preparatów. 44 proc. tej kwoty spółka planuje pozyskać dzięki dofinansowaniu (m.in. dotacjom z programów unijnych). W 2012 r. nakłady badawczo-rozwojowe grupy mają sięgnąć 84 mln zł. Na badania nad lekami generycznymi Adamed planuje wyłożyć 25,2 mln zł, a na prace nad preparatami biotechnologicznymi i innowacyjnymi – po blisko 30 mln zł.
Główne trzy projekty, nad którymi będzie pracować spółka, to metabolizm (lek na cukrzycę typu drugiego), onkologia i neuropsychiatria (lek na schizofrenię). Najwięcej, bo 43 proc. środków, trafi na prace nad lekiem onkologicznym.
– Chcielibyśmy się stać globalnym graczem w perspektywie najbliższych 20 lat – deklaruje prezes firmy Maciej Adamkiewicz. – W dzisiejszych czasach działanie tylko jako firma generyczna – produkująca tańsze odpowiedniki oryginalnych leków – to za mało, by przetrwać na rynku. Szansę na międzynarodowy rozwój dają tylko oryginalne leki i dlatego postawiliśmy na innowacyjne projekty.
Adamed liczy na to, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pierwszy spośród leków firmy, nad którym prace są najbardziej zaawansowane, czyli preparat przeciwcukrzycowy, pojawi się na rynku w 2018 r.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA