fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

W firmach przybywa samochodów

Brak kratki nie powinien zaszkodzić branży długoterminowego wynajmu pojazdów. Duże firmy nie korzystały z wielu takich aut.
Rzeczpospolita
Wartość tego rynku wzrosła w 2010 roku o 10 proc. W 2011 roku ma być podobnie
Rośnie liczba aut w firmowych flotach. Według Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) wartość rynku zwiększyła się w 2010 roku w porównaniu z rokiem poprzednim o 10,5 proc. Europejski Fundusz Leasingowy, jeden z największych w branży, od stycznia do grudnia ubiegłego roku zarejestrował ponad 14,7 tys. aut osobowych i dostawczych do 3,5 tony. W porównaniu z rokiem 2009 dynamika wzrostu przekroczyła 17 proc. W samym tylko grudniu EFL zarejestrował 2,6 tys. aut. Podobnie było w innych firmach zajmujących się długoterminowym wynajmem pojazdów. Liczba aut we flotach ALD Automotive Polska przekroczyła z końcem ubiegłego roku 6 tys. W przypadku tej firmy to wzrost przeszło 18-procentowy.
Ubiegłoroczne rezultaty to w znacznym stopniu efekt likwidacji kratki pozwalającej odliczyć VAT od ceny auta i paliwa. W ostatnim kwartale 2010 r. liczba zamówień na auta z homologacją ciężarową znacznie wzrosła. Ale firmy pozyskiwały także nowych klientów.
– Na ubiegłoroczny wynik wpłynęło podpisanie umów z nowymi klientami, w tym z Carlsberg Polska i Eurobankiem – mówi Tomasz Ślepowroński, dyrektor zarządzający ALD Automotive Polska.
Branża zakłada, że 2011 rok przyniesie kolejny wzrost liczby aut firmowych. – Trend zwyżkowy będzie trwał, a liczba zarządzanych pojazdów wzrośnie, podobnie jak przed rokiem, o ok. 10 proc. – prognozuje ALD. W najbliższych miesiącach o kondycji branży będzie decydować stan gospodarki. Ewentualne załamanie koniunktury mogłoby zmniejszyć zainteresowanie firm wymianą aut, jak to się zdarzyło w roku 2009. Ale prognozowany wzrost PKB i większe inwestycje w przedsiębiorstwach powinny flotom sprzyjać.
Według Instytutu Samar zainteresowanie przedsiębiorców finansowaniem samochodów przez firmy leasingowe oraz sektor car fleet management stale się zwiększa. Już przeszło 40 proc. pojazdów służbowych jest użytkowanych na tej zasadzie. Przeszło jedna trzecia aut zarejestrowana jest w województwie mazowieckim. Najmniej samochodów służbowych jeździ w województwie lubuskim.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA