fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Nadzór pozostanie w powiatach, kontroli będzie więcej

Inspektorzy nadzoru budowlanego będą nadal pracować w powiatach, a nie - jak zakładał rządowy projekt -w okręgach.
Senat zgodził się z propozycjami Rady Ministrów, ale w nocy z czwartku na piątek Sejm odrzucił jego poprawki mówiące o powstaniu okręgowych inspektoratów nadzoru budowlanego. Miały one zastąpić 378 inspektoratów powiatowych.
Za utrzymaniem obecnej struktury opowiadali się przedstawiciele samorządu. Dodajmy, że obecnie starostowie powołują inspektorów, a według propozycji rządowych miał to robić wojewódzki inspektor.
Nowelizacja prawa budowlanego kładzie nacisk na bezpieczeństwo obiektów. Wprowadza m.in. dodatkowe obowiązkowe kontrole obiektów o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 mkw. lub o powierzchni dachów co najmniej 1000 mkw. Zadbać o nie muszą właściciele i zarządcy.
Nowe przepisy dotyczą też samowoli budowlanej.
Osoby, które dopuściły się jej przed 11 lipca 2003 r. i chciały ją zalegalizować, nic za to nie zapłacą (Uwaga! Ta data jest ważna. Wówczas weszły w życie przepisy zmieniające zasady legalizacji i wprowadzające wysoką opłatę legalizacyjną). Muszą jednak spełnić kilka warunków.
Po pierwsze, mogą skorzystać z tej możliwości tylko do 1 stycznia 2008 r. Po drugie - przez pięć lat powinni użytkować budynek będący samowolą budowlaną. Z bezpłatnej legalizacji mogą skorzystać także osoby, które popełniły samowolę przed 11 lipca 2003 r., ale nigdy nie występowały o pozwolenie na użytkowanie obiektu ani też nie próbowały w inny sposób zalegalizować budynku wzniesionego z naruszeniem prawa. Teraz nowelizacja trafi na biurko prezydenta.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA