Kolekcje

Książka za 11,5 mln dol

materiały prasowe
To sprzedane na aukcji w Londynie za 11,5 mln dol. pierwsze wydanie "Birds of America" (Ptaki Ameryki) Johna James'a Audubon'a
Nabywcą jest, jak podaje The Wall Street Journal - londyński kolekcjoner i dealer białych kruków 66-letni Michael Tollemache. Licytował telefonicznie aukcję Sotheby's i stoczył prawdziwy bój z drugim chętnym mówiącym po włosku.
Ta książka to prawdziwe cudo sztuki edytorskiej i drukarskiej. Czterotomowy, bogato ilustrowany kolorowy album został wydany w latach 1827-1838. Zawiera 435 ręcznie pokolorowanych akwarelami litografii i ma wielkość połowy człowieka (rozmiar strony to 94 x 64 cm). Książka jest do dziś aktualna naukowo. Wydanych 170 egzemplarzy. Szacuje się, że do dzisiaj zachowało się 122, głównie w USA i Kanadzie (3 w Rosji). Oryginał został wykonany techniką akwatinty przez Havellów i znajduje się w Bibliotece Parlamentu Kanady.
Do tej pory najdroższy egzemplarz ptaków Ameryki kupił 10 lat temu na aukcji Christie's katarski szejk. Zapłacił 8,8, mln dol. Za najdroższą w historii świata uchodzi „Biblia” Gutenberga, jednak nikt nie wystawia jej na sprzedaż. Jej wartość szacowana jest dziś na 30-50 mln dol. Najdroższym sprzedanym manuskryptem jest Codex Leicestet (XVI w) ilustrowany przez Leonadro da Vinci. Kupił go Bill Gates w 1994 r za 30,8 mln dol.
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL