fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Kto może kupić Playa?

AFP
Polkomtel i Centertel mogą mieć miliardy złotych na przejęcia
Kto może kupić Playa? Wchłonięciem mniejszego konkurenta zainteresowany jest zarówno Centertel, jak i Polkomtel. – Przeanalizujemy sens takiego przejęcia, gdy pojawi się taka możliwość – powiedział ”Rz” prezes Polkomtelu Jarosław Bauc. Ale nie wykluczył też innych przejęć.
– To, co się stanie z polskim rynkiem sieci komórkowych, będzie zależało w dużej mierze od tego, co się stanie z Playem (sieć kontrolowana przez islandzki fundusz Novator i wehikuł Tollerton z greckim kapitałem – red.), który do tej pory był motorem zmian w tej branży. Coraz więcej mówi się o tym, że przejęciem tego operatora jest zainteresowany Centertel. Po ewentualnej transakcji może się zmienić zarówno otoczenie konkurencyjne, jak i kształt rynku – uważa Jakub Viscardi, analityk DM IDMSA.
O tym, że Play może zostać kupiony raczej przez Polkomtela, przekonany jest Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK. Zwłaszcza że operatora stać na taką transakcję.
– Upraszczając, można przyjąć, że Polkomtela stać na przejęcia o wartości 2 – 3-krotności EBITDA, która w 2009 roku wyniosła 2,8 mld zł. To znaczy, że stać go właściwie na każde przejęcie – mówi Waldemar Stachowiak, analityk Ipopema Securities.
Potencjalnych celów jest jednak kilka. Zdaniem Stachowiaka spółce Bauca najbliżej jest do Hawe, grupy budującej sieć światłowodową, wycenianej na 352 mln zł. Z naszych informacji wynika, że na razie Plus może zostać kapitałowym partnerem Hawe w nowej spółce. Przyglądał się też posiadającemu sieć szkieletową Exatelowi (wchodzącemu w skład grupy PGE).
– Biorąc pod uwagę, że Polkomtelowi będzie zapewne zależeć na zmianie skali biznesu, w grę może wchodzić Netia – sądzi z kolei Paweł Puchalski. Netia jest wyceniana na giełdzie na 1,93 mld zł.
Biorąc pod uwagę powiązania kapitałowe, możliwe jest też zainteresowanie spółki Dialogiem. Jej udziałowcem, podobnie jak Polkomtelu, jest KGHM. Wartość Dialogu Puchalski szacuje na około 400 – 500 mln zł.
Los samego Polkomtelu pozostaje zagadką. Agencja Dow Jones poinformowała wczoraj, że memorandum informacyjne w sprawie sprzedaży Polkomtelu może być gotowe w sierpniu. Do sprzedaży operatora sieci Plus przez polskich akcjonariuszy mogłoby dojść w I kwartale 2011 roku. Z naszych informacji wynika, że Polkomtelem interesują się m.in. duże fundusze private equity.
Zdaniem Jarosława Bauca rynek komórkowy w Polsce czekają gwałtowne zmiany. Nie dlatego jednak, że szykują się na nim przejęcia, ale dlatego, że strategie poszczególnych operatorów po raz pierwszy od dawna zaczną się różnić. Menedżerowie i analitycy nie do końca są do tego przekonani.
– Czas, kiedy operatorzy komórkowi mogli mieć odmienne strategie, dawno minęły – uważa Grażyna Piotrowska-Oliwa, była szefowa Orange.
[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki
[mail=u.zielinska@rp.pl]u.zielinska@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA