fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Zakazane marzenia z 1944

Warszawa - Muzeum Powstania
KOBIDZ
Zawiszacy tacy jak my, Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79, wstęp wolny, rezerwacje: tel. 22 539 79 70, niedziela (28.02), godz. 12
O przeżyciach zawiszaków – najmłodszych żołnierzy Polski podziemnej – napisano wiele artykułów i książek. Ale nawet najciekawsza z publikacji blednie w obliczu perspektywy bezpośredniego spotkania ze świadkami tamtych wydarzeń.
Uczestnicy warsztatów historycznych z cyklu „Zawiszacy tacy jak my” (w wieku 10 – 12 lat) stają przed taką szansą raz w miesiącu. Komendę nad zgromadzonymi w Sali Małego Powstańca młodymi badaczami historii obejmują wówczas kombatanci walk z 1944 roku, a będące esencją zajęć zadania, stawiane przez nich przed dziećmi, jako żywo przypominają te, którym przed laty sami musieli sprostać.
Bohaterami poprzednich warsztatów byli Włodzimierz Dusiewicz ps. Dusza i Jerzy Kasprzak ps. Albatros. Tym razem dowodzić będzie Tadeusz Jarosz ps. Topacz. Dzisiejszy profesor i wykładowca Politechniki Warszawskiej w czasie okupacji pomagał mamie w domowych obowiązkach, marzył o rowerze i – zakochany pierwszą miłością – starał się o względy koleżanki swojej młodszej siostry. A jako członek Szarych Szeregów brał udział w konspiracji.
Jakie zadania stawiała przed nim organizacja i czego się uczył na tajnych zbiórkach? O wszystkim opowie już w niedzielę. Nie można tego przegapić.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA