fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Urzędnicy

PIP sprawdziła izby i urzędy skarbowe

Dziennik Wschodni/Fotorzepa
Nierzetelne ewidencjonowanie czasu pracy i przekroczenie dobowej normy to najczęstsze nieprawidłowości wykryte w izbach i urzędach skarbowych
Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła wyniki kontroli, którą w 2009 r. przeprowadziła w 16 izbach skarbowych i 145 urzędach skarbowych w kraju. W wyniku tej kontroli inspektorzy pracy wydali 729 decyzji i 855 wniosków w wystąpieniach.
Kontrolę rozpoczęto na wniosek Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ „Solidarność” [link=http://www.rp.pl/artykul/314044.html?preview=tak](pisaliśmy o tym: „Inspektorzy PIP kontrolują fiskusa”, „Rzeczpospolita” z 2 czerwca 2009 r.)[/link].
PIP ujawniła nieprawidłowości zarówno w obszarze prawa pracy, jak i bezpieczeństwa oraz higieny pracy. „Jednak ich skala i częstotliwość występowania nie dają podstaw do negatywnej oceny funkcjonowania urzędów w sferze ochrony pracy” – napisano w podsumowaniu. Według PIP stwierdzone w poszczególnych jednostkach uchybienia miały często charakter jednostkowy i dotyczyły niewielkiej grupy lub nawet pojedynczych osób.
Główne nieprawidłowości w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczyły obiektów i pomieszczeń pracy (stwierdzone w 86 izbach i urzędach), stanowisk i procesów pracy (85 wypadków) oraz oświetlenia i wentylacji (90 wypadków).
Najczęstsze naruszenia prawnej ochrony pracy dotyczyły czasu (43 proc. ujawnionych nieprawidłowości – 105 wypadków). Chodziło m.in. o nierzetelne prowadzenie ewidencji czasu i przekroczenie dobowej normy. Uchybienia w zakresie wynagrodzeń (np. nieterminowe ich wypłacanie) stanowiły 10 proc. stwierdzonych nieprawidłowości (48 wypadków), a te związane ze stosunkiem pracy – 34 proc. (95 wypadków). [ramka] [b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/02/23/pip-sprawdzila-izby-i-urzedy-skarbowe/]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA