fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Południe Europy pod śniegiem

Zaśnieżona kopuła Bazyliki św. Piotra
Rzeczpospolita, Piotr Kowalczuk pik Piotr Kowalczuk
Takiej śnieżycy nie było we Włoszech od prawie ćwierć wieku. Od dwóch dni śnieg pada też we Francji. Największy problem jest na drogach
Cały Rzym po raz pierwszy od 24 lat znalazł się pod śniegiem. Wielkie płatki spadały z nieba z przerwami od godziny 8 rano do południa, ograniczając widoczność do kilkunastu metrów. Wielu rzymian wyszło na ulice, by uwiecznić niezwykły widok na zdjęciach.
Śnieg szybko topniał, ale przez kilka godzin miasto było sparaliżowane. Policja apelowała przez radio, by ze względów bezpieczeństwa nie korzystać ze skuterów i motocykli.
Podobnie, już od wczoraj, jest na Sardynii, gdzie zamknięto wiele dróg i znacznie ograniczono ruch ciężarówek. Stanęły autobusy. Tam śnieg nie padał od ćwierwiecza. Pada również w Kalabrii, gdzie znacznie wezbrały rzeki, a w kilku miejscach doszło do osunięcia ziemi. W Lukanii z powodu śniegu zamknięto na kilka godzin autostrady.
Na północy Włoch i mieszkańcy, i służby są do śniegu przyzwyczajeni. Opady nie stanowią wielkiego problemu. Natomiast na południu, gdzie śnieg pada raz na pokolenie, służby są kompletnie nieprzygotowane do walki z żywiołem.
Z powodu fatalnej widoczności zamknięto lotnisko Ciampino. Samoloty, m.in. z Katowic, wylądowały z tego powodu na lotnisku Fiumicino. Śnieg pada prawie w całych Włoszech.
[srodtytul]Śnieg na plaży w Cannes[/srodtytul]
W zasypanych śniegiem regionach Francji nieprzejezdne są nadal boczne drogi. W centralnym departamencie Puy-de-Dome zamknięto wszystkie szkoły, gdyż nie kursowały autobusy dowożące dzieci na zajęcia. Decyzja ta nie zmartwiła raczej dzieci, które dzięki srogiej zimie o dzień wcześniej rozpoczęły zimowe ferie.
Dziś ustały opady śniegu na Lazurowym Wybrzeżu, gdzie jeszcze wczoraj plaże, np. w Cannes, pokrywała gruba czapa śniegowa. Niemal bez opóźnień kursują krajowe pociągi i funkcjonują połączenia lotnicze.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA