fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Poczta Polska ku pamięci Sendlerowej

Irena Sendlerowa
Fotorzepa, Rob Robert Gardziński
Z okazji przypadającej w tym miesiącu rocznicy 100-lecia urodzin Ireny Sendlerowej, Poczta Polska wydała kartę pocztową z wizerunkiem słynnej działaczki społecznej.
Autorka projektu kartki Joanna Czerwińska – Jędrych w miejscu znaku opłaty pocztowej zamieściła zdjęcie młodej, uśmiechniętej Ireny Sendlerowej. Na kartce znalazł się również fragment słów zaczerpniętych z Talmudu Babilońskiego: "Kto ratuje jedno życie, to jakby ratował cały świat” - taki sam napis jest umieszczony na medalach "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata", przyznawanym tym, którzy pomagali Żydom w czasie wojny. W 1965 r. tym medalem uhonorował Sendlerową izraelski instytut Yad Vashem.
Część ilustracyjna kartki wydanej przez Pocztę zawiera fragment listy z imionami i nazwiskami żydowskich dzieci z nowo nadanymi polskimi nazwiskami, których życie ocaliła Irena Sendlerowa.
Kartka z nadrukowanym znakiem opłaty o wartości 1,55 zł. ma wymiary 148 x 105 mm. Wydrukowano ją jednostronnie, techniką offsetową, w nakładzie 35 tys. sztuk. Można ją będzie kupić od 10 lutego br. w sklepie internetowym Poczty Polskiej ww.filatelistyka.poczta-polska.pl.
Irena Sendler urodziła się 15 lutego 1910 roku w Warszawie. W tym roku skończyłaby 100 lat. W czasie wojny ocaliła ok. 2,5 tys. żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Jak podaje Wikipedia, Sendlerowa zaczęła pomagać Żydom długo przed powstaniem getta warszawskiego. W grudniu 1942 r. świeżo utworzona Rada Pomocy Żydom "Żegota" mianowała ją szefową wydziału dziecięcego. Ponieważ była pracownikiem ośrodka pomocy społecznej, miała przepustkę do getta. Zorganizowała przemycanie dzieci żydowskich, potem przygotowywano im fałszywe dokumenty i umieszczano w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach.
11 kwietnia 2007 r. decyzją Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, na wniosek 15-letniego Szymona Płóciennika z Zielonej Góry, Irena Sendler odznaczona została Orderem Uśmiechu. Była najstarszą osobą, która ten order otrzymała. Powiedziała wówczas, że - obok listu od Ojca Świętego Jana Pawła II i tytułu Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata - Order Uśmiechu, odznaczenie otrzymane od dzieci, jest największym szczęściem, jakie ją spotkało.
Irena Sendler zmarła w maju 2008 roku. W 2009 roku na podstawie jej życiorysu powstał film " Dzieci Ireny Sendlerowej".
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA