fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Tusk: pomoc jest na telefon

Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
Na razie nie ma powodu do niepokoju, obecnie lód na rzekach jest łamanytam, gdzie jest to konieczne, głównie na odcinku dolnej Odry - poinformował premier Donald Tusk po naradzie w sprawie sytuacji powodziowej
Szef rządu wezwał na naradę ministrów, wojewodów i przedstawicieli służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obywateli. Wojewodowie przedstawili raporty na temat sytuacji powodziowej w najbardziej zagrożonych terenach w kraju.
- To spotkanie ma na celu zapobiec skutkom ewentualnych zdarzeń powodziowych związanych z nadspodziewanie ostrą i w wielu regionach kraju nadspodziewanie śnieżną zimą - powiedział dziennikarzom Tusk.
Premier zapewnił, że sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Jak dodał, na terenach, gdzie doszło do lokalnych podstopień - głównie w rejonie Bugu - do działań włączyło się wojsko.
- Pomoc jest na telefon i w szczególnych przypadkach wojsko i sprzęt są na miejscu w ciągu 24 godzin - zaznacza Donald Tusk. - Poleciłem, aby usunąć ewentualne bariery o charakterze formalnym, gdyby one miały w jakikolwiek sposób opóźnić użycie wojska. Na razie tego typu sytuacji nie było - powiedział. Dodaje, że żołnierze biorący udział w ratowaniu ludzi i dobytku, to wyszkoleni specjaliści wyposażeni w odpowiedni sprzęt.
W gotowości jest ponad 4300 wojskowych i około 800 pojazdów różnego rodzaju.
Zdaniem szefa rządu, sytuacja powodziowa to sprawdzian dla urzędników. Premier zwrócił się także do policji, aby w razie ewakuacji ludności funkcjonariusze szczególnie zadbali o dobytek pozostawiony w opuszczonych domach. Strona polska współpracuje także z niemieckimi ratownikami, którzy kruszą lód na Odrze.
- Chcemy dzisiaj dmuchać na zimne, można powiedzieć dmuchać na bardzo zimne - mówił premier, dodając, że sytuacja jest o tyle nietypowa, że przez długie lata nie mieliśmy do czynienia z zimową powodzią. Jak przypomniał - ostatnie takie powodzie miały miejsce w 1979 i 1982 roku.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA