fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Ciepły szklany dom

Przeszklenia są bardzo estetyczne, jednak ich funkcjonalność jest dla projektantów sporym wyzwaniem
materiały prasowe
Projektując pomieszczenie z dużą ilością powierzchni szklanych, należy pamiętać o doborze grzejników, które nie tylko zapewnią odpowiednią temperaturę, ale będą także estetyczne.
Nowoczesne domy i mieszkania bardzo często są wyposażone w przestronne balkony i tarasy oraz duże okna. Coraz popularniejszym rozwiązaniem, już nie tylko w luksusowych apartamentach, są przeszklenia sięgające do samej podłogi. Dzięki temu wnętrza są jaśniejsze i zyskują niepowtarzalny charakter.
Przeszklone powierzchnie okienne pojawiły się jako pierwsze w nowoczesnych biurowcach i restauracjach. Ten trend jednak szybko przyjął się także w domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach. Właściciele domów z ogrodami często stosują wysokie okna w miejscach, z których roztacza się widok na ogród lub las, a wyjście na taras czasem rozciąga się na niemal całą ścianę. Z kolei w mieszkaniach dzięki dużym, przeszklonym powierzchniom pojawia się więcej światła i przestrzeni. Wielkie okna to także nieodzowna cecha modnych loftów.
Przeszklenia mają same zalety jeśli chodzi o estetykę, jednak w kwestii funkcjonalności stawiają projektantom nie lada wyzwanie. Jedną z najtrudniejszych kwestii jest ogrzewanie takiego pomieszczenia. Warto pamiętać, że stopień przeszklenia pomieszczenia (czyli stosunek powierzchni okien do powierzchni ścian) znacząco wpływa na zapotrzebowanie na ciepło. W praktyce oznacza to, że w pomieszczeniu z dużym przeszklonym wyjściem na taras musimy zaprojektować ogrzewanie o większej mocy niż dla takiego samego pomieszczenia, ale z jednym dwuskrzydłowym oknem. Wybór grzejnika utrudnia dodatkowo konieczność zaplanowania odpowiedniego miejsca jego zamontowania, aby zapewnić maksymalną funkcjonalność urządzenia.
– Należy pamiętać o podstawowej zasadzie mówiącej, że grzejnik powinien znajdować się w miejscu, w którym występują największe straty ciepła, czyli właśnie przy oknach lub innych przeszklonych powierzchniach – radzi ekspert Roman Strzelczyk. – Na pewno jednak żaden właściciel nowoczesnego domu nie wyobraża sobie jakiegokolwiek grzejnika psującego widok z okien. Producenci grzejników pomyśleli o tym problemie i proponują rozwiązania dopasowane do potrzeb przeszklonych pomieszczeń – dodaje.
[srodtytul]Ciepło spod stóp[/srodtytul]
W pokojach z przeszkleniami zajmującymi większą część ściany czy sięgającymi podłogi mnóstwo ciepła ucieka przez szyby. Specjaliści proponują tu więc połączenie ogrzewania podłogowego z grzejnikiem (tzw. instalacja mieszana). Ogrzewanie podłogowe zapewnia komfortowy efekt ciepłej podłogi, a przy tym jest niewidocznie i nie psuje estetyki wnętrza. Duże straty ciepła sprawiają jednak, że może okazać się niewystarczające, ale jego zastosowanie sprawia, że grzejniki mogą już być znacznie mniejsze. Idealnym rozwiązaniem będą tu urządzenia kanałowe, wpuszczane w podłogę.
– Takie grzejniki montuje się w podłodze w odległości od 8 do 20 cm od okna – radzi Roman Strzelczyk. – Pomaga to zminimalizować straty ciepła spowodowane dużą powierzchnią szyby oraz zapobiega parowaniu okien. Dzięki zachowaniu odpowiedniej odległości możliwy jest swobodny przepływ powietrza. W przypadku zastosowania grzejnika kanałowego z wentylatorem możemy zamontować go na dwa sposoby. Wtedy – w zależności od położenia wentylatora – uzyskamy różne efekty. Jeśli wentylator umieścimy bliżej okna, uzyskamy najlepszy efekt kurtyny ciepła. Natomiast przy położeniu wentylatora od strony pomieszczenia ciepłe powietrze będzie krążyć po całym jego wnętrzu.
[srodtytul] Dekoracyjne grzanie[/srodtytul]
Duże okna niesięgające podłogi dają więcej możliwości aranżacji. Nawet jeśli do podłogi zostało nam już niewiele centymetrów, może okazać się, że jest tu dość miejsca akurat na montaż grzejnika. Dostępne na rynku poziome urządzenia potrafią wpasować się w każdą lukę.
– Specjalistami od takich trudnych zadań są grzejniki konwektorowe lub dekoracyjne poziome – mówi Roman Strzelczyk. – Konwektorowe modele mogą być bardzo niskie i długie, zawsze dobierzemy więc grzejnik odpowiadający potrzebom cieplnym wnętrza z dowolnie dużymi oknami – podkreśla.
Kupując poziomy grzejnik pamiętajmy o zasadach estetyki. Nie powinien on wystawać poza obrys okna. Aby zachować odpowiednią długość i zapewnić moc wystarczającą do ogrzania pomieszczenia, możemy poprosić instalatora o dobranie grzejnika o większej głębokości.
Jeśli jednak pod oknem nie wystarczy miejsca na grzejnik, warto zobaczyć, ile go mamy obok okna. Na wąskiej ścianie przyokiennej będzie on dobrze spełniał swoją funkcję. Grzejnik pionowy można zamontować nawet na słupie konstrukcyjnym, co świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach o charakterze loftu lub w bardzo nietypowych, w których umieszczenie grzejnika pod oknem może stanowić problem. Odpowiednią moc uzyskamy, zwiększając wysokość urządzenia.
Źródło: Życie Warszawy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA